Afganistan’dan BMGK’ye acil toplantı çağrısı

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni Afganistan’daki duruma çözüm bulunması amacıyla acil toplantıya çağırdı. Abdullah, Katar’ın başkenti Doha’da katıldığı Afganistan konulu toplantıda ülkedeki durumun kritik olduğunu belirtti.

Afgan halkının tehdit altında olduğunu söyleyen Abdullah, Taliban’ın son zamanlarda ülkenin dört bir yanında düzenlediği saldırılar sonucu binlerce kişinin öldüğünü, yaralandığını ve yüz binlerce kişinin de yerlerinden olduğunu kaydetti.

Abdullah, BM Güvenlik Konseyi’nden Afganistan krizine çözüm yolu bulunması için acilen toplanmasını ve ülkedeki insani durum ve güvenlik konularını görüşerek kesin bir karar almasını istediklerini vurguladı.

ABD, Kabil Büyükelçiliği’ndeki personelini tahliye edecek

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Kabil Büyükelçiliği’ndeki personelinin önemli bir bölümünü tahliye etmek için asker gönderileceğini açıkladı.

ABD ayrıca, Afganistan’da kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle ülkedeki vatandaşlarına eve dönme çağrısı da yaptı.

Saldırılar hız kazandı

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı almasının ardından Taliban’ın saldırıları hız kazandı. Taliban, Haziran’dan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Afganistan-İran sınırındaki Nimroz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu. Ardından çoğu kuzeyde olmak üzere 10 vilayet merkezinde Afganistan güvenlik güçleri, Taliban’a karşı kontrolü kaybetti. Kabil yönetimi, halen 24 vilayet merkezinde hakim durumda.

BM’ye göre 2021’in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken son bir ayda ise binden fazla sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, Mayıs ayı başından Ağustos’a kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

MA