Afrin’de son iki yılda 200’den fazla kadın kaçırıldı

“Kayıp Afrinli Kadınlar” oluşumunun verilerine göre, Türkiye ve bağlı grupların denetiminde bulunan Afrin’de son iki yılda 200’ü aşkın kadın kaçırıldı.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Afrin kenti 18 Mart 2018’den bu yana Türkiye ve bağlı grupların denetiminde. Yaşanan infazlar, işkence, talan ve fidye gibi olayların uluslararası raporlara yansıdığı kentte kadınlara yönelik çok sayıda taciz, tecavüz ve kaçırılma olayları görülüyor.

Kentte kaçırılan kadınlara ilişkin kurulan Missin Afrin Women Project (Kayıp Afrinli kadınlar) adlı oluşum, ulaştığı bilgi ve verileri “https://missingafrinwomen.org/” internet adresi üzerinden kamuoyu ile paylaşıyor.

Oluşumun paylaştığı verilerde hangi kaçırma olayından hangi çete grubunun sorumlu olduğuna kadar çeşitli bilgiler yer alıyor.

Kasım’da 11 kadın kaçırıldı

Kuruluşun paylaştığı son raporunda Afrin’de, sadece Kasım ayında 11 kadının kaçırıldığı, bunlardan birinin serbest bırakıldığı,  diğer 10 kadının ise halen kayıp olduğu ifade edildi.

Projenin mimarlarından Meghan Bodette, Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) verdiği röportajda 2018 Ocak ayından bu yana kentte 200’ü aşkın kadının kaçırıldığını ve bunların üçte ikisinin halen kayıp olduğunu ifade etti.

MA