Ağar, Adalet Bakanı iken mi Eken’i Kıbrıs’ta görevlendirdi?

Sedat Peker’in gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmek için kardeşi Atilla Peker’i görevlendirdiğini açıkladıktan sonra hemen her gün Adalı cinayeti ile ilgili bir itiraf geliyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde özel statü ile çalışan Korkut Eken’in “Mehmet Bey” dediği Ağar’ın görevlendirmesi ile Kıbrıs’a gittiğini söylediği tarihte Ağar, Adalet Bakanı idi.

Mehmet Ağar

Peker’in MİT’ten emekli olan ve bir dönem de Emniyet Genel Müdürlüğü’nda “özel harekat timlerini” eğitmekle görevlendirilen Korkut Eken’in kendisinden Kutlu Adalı’nın öldürülmesi ile ilgili eleman istediğini açıklamıştı. Peker’in “sokaktan yetişen” ve güvendiği kardeşi Atilla Peker’i görevlendirdiğini ve kardeşinin Korkut Eken ile birlikte Kıbrıs’a gittiğini 7. Videosunda ifşa etmişti. Sedat Peker, buna ilişkin biletlerin THY hard disklerinde bulunabileceğini kaydetmişti.

‘Eken’le Mart veya Nisan 1996’da Kıbrıs’a gittim’

Korkut Eken. Kaynak: Sözcü Gazetesi

Ruhsatsız silah bulundurmaktan gözaltına alınan ve Sedat Peker’in videosundaki iddialarına rağmen Atilla Peker’in ifadesine başvurulmayınca Atilla Peker dilekçe ile savcılığa başvurdu. Atilla Peker, 1996 yılının Mart veya Nisan ayında Korkut Eken ile birlikte THY uçağı ile KKTC’ye gittiklerini dilekçesinde açıkladı.

Eken, Atilla Peker’le gidişini doğruladı

Emekli Yarbay Korkut Eken, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada KKTC’de konuşlu bulunan Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı’nın Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ı aradığını, Kıbrıs’taki PKK faaliyetleri ile ilgili olarak yardım istediğini Ağar’ın da kendisini görevlendirdiğini açıkladı. Eken, “Her ihtimale karşı” Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le Kıbrıs’a gittiğini doğruladı. 

Atilla Peker

Ağar Adalet Bakanı iken mi talimat verdi?

Oysa Mehmet Ağar 6 Mart 1996 tarihinden 28 Haziran 1996 tarihine kadar Anayol Hükümeti’nde Adalet Bakanlığı yapıyordu. Ağar, 29 Haziran 1996’da kurulan Refahyol hükümetinde ise İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturuyordu

Bu durumda Ağar’ın “Adalet Bakanı iken” Korkut Eken’i Kıbrıs’ta görevlendirdiği ihtimali doğuyor. Adalet Bakanı koltuğunda oturan Ağar’ın Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde özel statü ile çalışan Korkut Eken’i görevlendirmesi normal devlet işleyişi içinde sıra dışı olarak kabul edilebilir.

İkinci bir ihtimal ise Atilla Peker’in Korkut Eken’le birlikte Kıbrıs’a gidiş tarihini yanlış hatırlaması. Ağar’ın Korkut Eken’i Kıbrıs’ta görevlendirmesi 28 Haziran 1996 tarihinden sonra ise İçişleri Bakanlığı dönemine denk geliyor. 

Kaldı ki Mehmet Ağar 10 Temmuz 1993 ile 31 Ekim 1995 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü yapmıştı. Bu durumda Korkut Eken’in Ağar’dan talimatı Kutlu Adalı’nın öldürülmesinden en az 9 ay önce vermesi gerekiyor. Gazeteci Kutlu Adalı 6 Temmuz 1996’da öldürülmüştü.

Araştırma ve ifade önem taşıyor

Sedat Peker’in 7. videosunda açıkladığı eğer doğru ise THY’nin arşiv kayıtlarına bakıldığında Korkut Eken ile Atilla Peker’in KKTC’ye gidiş tarihi netleştirilebilir. Ayrıca olayın netleşmesi için Eken ile Ağar’ın detaylı ifadesi önem taşıyor.

Yeni1Mecra