Ağbaba: 1 milyon 385 bin genç yasaktan muaf tutularak zorla iş yerlerine gönderildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, hazırladığı “Emek Raporu”nda 20 yaş altı sokağa çıkma yasağından 1 milyon 385 bin gencin muaf tutularak zorla iş yerlerine gönderildiğini belirtti.

Ağbaba, 18 milyon kişinin işsiz ve gelirsiz kaldığını, 9 milyon 692 bin kayıt dışı çalışanın ise görmezden gelindiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yeni tip koronavirüs salgın sürecinde çalışma hayatında yaşananlara dair hazırladığı “Emek Raporu”nu yazılı açıklamayla paylaştı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Salgın tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen işçilerin zorla çalıştırılmaya devam edildiğini belirten Ağbaba, yıllardır uygulanmak istenen güvencesiz çalışma koşulları olan telafi ve uzaktan çalışmanın esnek çalışma modeline dönüştürüldüğünü kaydetti.

’1 milyon 385 bin genç yasaktan muaf tutuldu’

Ağbaba, kira, fatura ve kredi borçları ertelenmediği gibi işçilerin bankalardan faizle borç almaya zorlandığını belirtti. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağına rağmen 1 milyon 385 bin genç çalışanın bu yasaktan muaf tutulduğunu ve zorla iş yerlerine gönderildiğine vurgu yapan Ağbaba, “Sözde işten çıkarmalar yasaklanırken ücretsiz iznin önü açıldı. İşverene 2 bin 943 lira ödemesi koşulu ile işten çıkartmalar yasal hale geldi. Ücretsiz izne gönderilecek işçiler aylık 1177 lira ile açlıktan ölmeye terk edildi. “

’18 milyon kişi işsiz ve gelirsiz kaldı’

18 milyon kişinin virüs salgınından kaynaklı olarak bir anda işsiz ve gelirsiz kaldığına işaret eden Ağbaba, “4 milyon 4 yüz bin haneye aylık bin lira ödenirken TÜİK verilerine göre, mevcut 16 milyon 888 bin yoksul için hiçbir açıklama yapılmadı.” diye kaydetti.

’15 Mart’tan önce işsiz kalan vatandaşlar kaderine terk edildi’

İşsizlik ödeneği biten ve 15 Mart’tan önce işsiz kalan vatandaşların kaderine terk edildiğine vurgu yapan Ağbaba, “Geçen ay asgari ücretlinin sofrasından artan fiyatlardan kaynaklı olarak 6 kilogram et, 14 kilogram tavuk, 541 paket makarna, 23 kilogram yağ, 36 kilogram pirinç, 9,5 kilogram zeytin ve 52 kilogram bulgur eksildi.” ifadesini kullandı.

‘Sağlık emekçileri arasında ayrım yapılıyor’

Ağbaba, sağlık emekçileri arasında ayrım yapıldığını, hastanelerde çalışan 4D’li işçilerin ek ödeme hakkından yararlandırılmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“İktidar, 2019 yılı verilerine göre, toplam 9 milyon 692 bin kayıt dışı çalışanı görmezden gelerek kaderine terk etti. AKP iktidarı virüsle mücadeleyi emekçiler ile mücadeleye dönüştürmüştür. Son 2 yıldır ekonomik krizin pençesinde işsizliğe ve yoksulluğa mahkum olan emekçiler virüs salgının ortaya çıkardığı ekonomik yükün altında ezilmektedir. Çalışanlar bu yıl 1 Mayıs’ı hem virüs salgını hem de iktidarın kuşatmasında karşılamaktadır.”