Ağbaba: İktidar çalışandan aldı zengine verdi

CHP’li Veli Ağbaba, “Pandemi sürecinde gelir kaybına uğrayan çalışan sayısı 6 milyon 712 bine yükselirken zenginler 410 milyar lira daha fazla kazandı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: “Zenginler bu süreçte 410 milyar lira daha fazla kazanırken, 6,7 milyon çalışanın payına ise sadece işsizlik fonundan ödenen 34,3 milyar lira düştü. Pandemi döneminde çalışanlar daha da yoksullaşırken zenginler daha fazla zenginleşmiş oldu.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’de yaklaşık bir yıldır etkisini gösteren pandeminin sadece sağlık sorunu olarak açığa çıkmadığını aynı zamanda var olan sosyal eşitsizlikleri daha fazla derinleştirdiğini söyledi.

‘Pandemide hem yoksulluk hem milyoner sayısı arttı’

Ağbaba, “Pandemi döneminde özellikle çalışan yoksulluğunda yaşanan artış dikkat çekti. Buna rağmen bu süreçte ülkedeki milyoner sayısında yaşanan artış da hız kesmedi” sözlerini kullandı.

İktidarın ‘her kesime destek verdik’ sözünü hatırlatarak mevcut durumun bu gerçeği yansıtmadığını belirten Ağbaba, “İktidar pandemi sürecinde çalışanın gelirinden alıp zengine vermiştir” dedi.

‘6 milyon 712 çalışan gelir kaybına uğradı’

Veli Ağbaba, kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin uygulaması ve bu süreçte işsizlik ödeneği alarak gelir kaybına uğrayan çalışanların sayısının 6 milyon 712 bine yükseldiğini kaydetti. Ağbaba, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Mart- Aralık ayları arasında milyoner sayısının ise 62 bin 140 kişi artarak 308 bin 278 kişiye ulaştığının altını çizdi. 

‘Zengine 410 milyar, fakire ise 34,3 milyar yardım’

Ağbaba, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre ise yoksul hanelere yapılan yardımlar hariç gelir kaybı yaşayan çalışanlara verilen desteğin sadece 34,3 milyar lira ile sınırlı kaldığını ifade etti. Ağbaba, durumu şu sözlerle özetledi:

“Zenginler bu süreçte 410 milyar lira daha fazla kazanırken, 6,7 milyon çalışanın payına ise sadece işsizlik fonundan ödenen 34,3 milyar lira düştü. Pandemi döneminde çalışanlar daha da yoksullaşırken zenginler daha fazla zenginleşmiş oldu.”

Yeni1Mecra