Ağbaba: TÜİK hangi ülkenin işsizlik oranlarını hesaplıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, TÜİK’in bugün bir skandala imza atarak işsizliğin pandemi sürecinde neredeyse hiç yaşanmadığını açıkladığını belirtti.

Ağbaba, rakamların gerçekliği yansıtmadığını belirterek, “TÜİK acaba hangi ülkenin işsizlik ve istihdam oranlarını hesaplıyor merak ediyoruz ve açıklama bekliyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK açıkladığı işsizlik ve istihdam verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. TÜİK’in 10 Temmuz 2020 itibarıyla bir skandala imza attığını belirten Ağbaba, kurumun işsizliğin pandemi sürecinde neredeyse hiç yaşanmadığını, aksine azaldığını açıkladığını belirtti.

‘Pandemi sürecinde TÜİK’e göre hiç kimse işsiz kalmadı’

Dünya genelinde pandemi nedeni ile olağanüstü koşullar yaşandığını, tüm ülkelerde kitlesel işsizlikler görüldüğünü belirten Ağbaba, TÜİK’e göre Türkiye’de hiç kimsenin işsiz kalmadığının, ayrıca hiçbir iş yerinin dahi kapanmadığının açıklandığına işaret etti.

‘İstihdam 2014 seviyelerine indi’

Ağbaba, “TÜİK işsizlik rakamlarını yüzde 12,8 ile 3 milyon 775 bin olarak açıklamıştır. Oysaki hem istihdamda yaşanan deprem ve hem de işbaşında olmayan sayısında yaşanan azalma bize açıklanan işsizlik rakamlarının tam tersini söylemektedir.” diye kaydetti.

“TÜİK acaba hangi ülkenin işsizlik ve istihdam oranlarını hesaplıyor merak ediyoruz ve açıklama bekliyoruz.” diyen Ağbaba, istihdamın 2014 yılı seviyelerine indiğini, 3 milyon 13 bin kişinin iktidarın kendisine iş bulacağına artık inanmadığını belirtti.

‘İstihdam son 6 yılın en düşük seviyesine ilerlemiştir’

İstihdamın 2019 Nisan ayına göre tam olarak 2 milyon 585 bin kişi azalarak son 6 yılın en düşük seviyesine ilerlediğine vurgu yapan Ağbaba, “Ayrıca son bir yılda iş gücünden çekilenlerin sayısının 3 milyon 13 bin kişiye çıkması insanların artık iş bulmaktan ümidinin kalmadığının bir göstergesidir.” dedi.

‘İşsizlik rakamları gerçekliği yansıtmıyor’

İstihdam 2014 yılında 25 milyon 933 bin iken Nisan 2020’de 25 milyon 614 bine gerilediğine işaret eden Ağbaba, “Hem istihdamda hem iş gücünde bu kadar olağanüstü azalışlar yaşanmasına rağmen açıklanan işsizlik rakamları gerçekliği yansıtmaktan uzaktır. TÜİK’in işsizlik tanımını değiştirmesi artık bir zorunluluktur.” diye kaydetti.

AA – ANKARA