Ağbaba: TÜİK iktidarın isteğini yansıttı

CHP’li Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı 11.84 enflasyon oranının, çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonu olmadığını belirterek, iktidarın isteğini yansıttığını ifade etti.

HABER MERKEZİ – TÜİK’in yıllık enflasyonu 11,84 olarak tespit etmesine ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yazılı açıklamada bulundu. Ağbaba, son bir yılda her türlü müdahaleye ve manipülasyona rağmen enflasyon oranının bu yılın son ayını yine çift haneyle kapattığını belirtti.

Açıklanan oranın, çalışanların, emeklilerin, asgari ücretlilerin gerçek enflasyonu olmadığını ifade eden Ağbaba, sadece iktidarın isteğini yansıttığını ifade etti. Ağbaba, “TÜİK verilerini manipüle edenler, ülkede ısrarlı bir şekilde ekonomik kriz yokmuş gibi hissettirenler dahi gerçek enflasyon oranlarının bu olmadığını kendileri de oldukça iyi biliyor.” dedi.

‘Memur ve emekliler yoksulluk sınırı altında’

Ağbaba, açığa çıkan sonucun “Halkın enflasyonu değil damat Bakanın kendi enflasyonudur.” dedi. Memur ve emeklilerin yine yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini belirten Ağbaba, ocak ayında yüzde 5,33 zam alacaklarını ifade etti.

Ağbaba en düşük memur maaşının 3 bin 600 lira olacağını belirtti. Ağbaba, en düşük emekli maaşının ise 2 bin 564 lira civarında olacağının kesinleştiğini ifade etti. Ağbaba şunları kaydetti: “Yani gerçek enflasyon verileri açıklanmış olsa idi memurlarımız ve memur emeklilerimiz belirlenen orandan daha yüksek maaş almaya hak kazanacaktı.”

Yıl boyunca gıdadan ulaşıma, elektrikten doğal gaza onca zam yapıldığını hatırlatan Ağbaba, açıklanan yüzde 11,84 enflasyon ile halkın mutfağındaki enflasyon oranlarının birbirini tutmadığını belirtti. Ağbaba, TÜİK’in bir yılda onca müdahale neticesinde verileri açıkladığını belirtti. Ağbaba, “TÜİK istatistik kurumu olmaktan çok halkı oyalama ve inandırma kurumu olarak ön plana çıkmıştır.” dedi.