Ağbaba: TÜİK verileri çocuk yoksulluğunu gözler önüne serdi

CHP’li Ağbaba, Türkiye’de son TÜİK aile istatistikleri verilerinin, ülkede günden güne artan çocuk yoksulluğunu gözler önüne serdiğini belirterek, ailesinde çalışan olmayan çocuk sayısının 3 milyon 276 bin olduğunu aktardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada 2020 TÜİK aile istatistikleri verileri üzerinden Türkiye’deki çocuk yoksulluğunu değerlendirdi. Artan yoksulluk ve işsizliğin en çok çocukları etkilediğine vurgu yapan Ağbaba, TÜİK verilerine göre hem anne hem babanın çalışmadığı hanelerde yaşayan çocuk sayısının toplam çocuk nüfusuna oranının yüzde 14,4 olduğuna işaret etti.

Ağbaba, “Bu oran 2019 yılında yüzde 12, 2018 yılında ise yüzde 9,5’ti. Son üç yılda aile içerisinde hiçbir çalışanı olmayan hanelerde yaşayan çocuk sayısında yaşanan artış oranı yüzde 4,9’dur.” değerlendirmesini yaptı.

‘Ailesinde çalışan olmayan çocuk sayısı 3 milyon 276 bin’

TÜİK verilerine göre 2020 sonu itibarıyla Türkiye nüfusu 83 milyon 614 bin 362 iken bunun 22 milyon 750 bin 657’sini çocukların oluşturduğunu aktaran Ağbaba, bu verilere göre ailesinde hiçbir çalışan olmayan çocuk sayısının 3 milyon 276 bin olduğunu bildirdi.

Ağbaba, Kovid-19 salgını ile iyiden iyiye açığa çıkan yoksulluk ve işsizlik sorununun sadece ücretli çalışanları ve işsizleri değil, aile bireylerini de olumsuz etkilediğine dikkati çekti. Ağbaba, “Bu olumsuz tablodan en çok etkilenenler ise çocuklardır. Türkiye’de son TÜİK aile istatistikleri verileri, ülkede günden güne artan çocuk yoksulluğunu gözler önüne sermektedir.” dedi.

AA – ANKARA