Ağır hasta tutuklu Özkan bir gün aç bırakıldı

Elazığ’a sevk edilen ve yetkili hastanenin Diyarbakır’da olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderilen ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a, bir gün boyunca yemek verilmediği ortaya çıktı.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, önceki gün sağlık raporu gerekçesiyle Elazığ’daki bir hastanenin Nöroloji bölümüne sevk edildi. Elazığ’da götürüldüğü Nöroloji bölümü, yetkili hastanenin Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğu gerekçesiyle, Özkan tekrar Diyarbakır’a sevk edildi. Aynı gün gece saatlerinde Elazığ’dan getirilen Özkan’a, gün içerisinde yemek verilmediği belirtildi.

Neden nöroloji servisi?

Özkan’ın avukatı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Aslıhan Bulut, Özkan’ın Elazığ’da hastanenin Nöroloji bölümüne sevk edilmesine bir anlam veremediklerini ve gerekçesini yetkililerden öğrenemediklerini ifade etti. Bulut, “Nöroloji servisine götürülmüş ancak Elazığ’daki hastane, yetkili hastane ve doktorların Diyarbakır’da bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu ileri sürerek Özkan’ı Diyarbakır’a sevk etmişler. Özkan, gelecek hafta Gazi Yaşargil Hastanesi’nde nöroloji bölümüne sevk edilecek ve daha sonrasında ise heyet raporunun çıkacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Suç duyurusu

Özkan’ın önceki gün sabah erken saatlerde Elazığ’a sevk edildiği, gece geç saatlerde tekrar cezaevine getirildiğini belirten Bulut, şunları söyledi: “Önceki gün hastaneye götürüldü ve ring aracıyla götürülmüş. Bizler normalde ambulansla götürüleceğini düşündük ve acil bir şekilde götürdüklerinden bir talepte de bulunamadık. Özkan’a, götürülüp getirilene kadar hiçbir şekilde yemek verilmemiş. Yemek vermeme gerekçesi olarak da cezaevinde kumanya verilmemesi öne sürüldü. Normal şartlarda tutukluya öğle ve akşam kumanyasını vermeleri gerekiyordu. Bizler bu konuda Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Özkan zaten hasta olması nedeniyle durumu iyi değil. Özkan’ın refakatçiliğini yapan oğlu Ahmet ile cezaevinde görüştüğümde bana ‘Babamı hastaneden getirdiklerinde açlık ve yorgunluk nedeniyle durumu ağırdı. Babamın öleceğini düşündüm’ dediğini belirtti.”

Yeniden yargılama 8 yıldır sürüyor

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2015 yılında Özkan’a yüzde 87 engelli raporu verdiğini hatırlatan Bulut, rapora rağmen Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) Özkan’ın cezaevinde kalabileceği değerlendirmesinde bulunmasını, “ATK tarafsız olmadığını gösterdi” şeklinde yorumladı. Özkan, bütün sağlık sorunları ve ilerleyen yaşına rağmen cezaevinde tutulduğunu kaydeden avukat Bulut, şu tespitte bulundu: “Özkan, Bahtiyar Aydın cinayetinden sorumlu tutuluyor ve yeniden yargılaması devam ediyor. Bu nedenle olası yargılanma dosyasının beraatla sonuçlanması durumunda devlet, Bahtiyar Aydın cinayetini çözmemiş olacağı için beraat vermekten çekiniyor ve dosya sürüncemede bırakılıyor. 8 yıldır bu yargılanma devam ediyor ve Özkan’ın tahliye edilmesine dört yıl kaldı. Eğer dört yıl daha sonuçlanmazsa dosya düşecek.” 

Oğlu refakat ediyor

Mersin’de “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan, daha sonra Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak müebbet cezasına çarptırılan Mehmet Emin Özkan, 25 yıldır cezaevinde tutuluyor. Cezaevinde, 5 kez kalp krizi geçiren, 4 defa da anjiyo olan Özkan’ın, kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. Yaşamını tek başına idame ettiremeyen Özkan’a, tutuklu oğlu Ahmet Özkan refakat ediyor.

MA / DİYARBAKIR