Ağır hasta tutuklu Özkan’a tutuklu oğlu refakat edecek

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, tüm başvurulara rağmen tahliye edilmezken tutuklu olan oğlu Ahmet Özkan, refakatçi olarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, ağır sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmiyor. Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kampüs Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Ahmet Özkan, önceki gün babası Özkan’a refakat etmek amacıyla Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. 

‘Bugün son kez Sağlık Kurulu için hastaneye götürüldü’

D Tipi Cezaevi’ne giden oğlu Ahmet Özkan, bugün aile üyelerinden Selma Özkan ile telefonda görüştü. Özkan’ın, görüşmesi şu şekilde aktarıldı:

“Babamı Sağlık Kurulu raporu için dün hastaneye götürdüler. Bugün ise son kez Sağlık Kurulu için götürüldü. Babamı hastaneye götürdüklerinde tekerlekli sandalye ve elleri kelepçeli bir şekilde götürüyorlar. Babamın tahliye edilmesi için gereken tek şey Sağlık Kurulu’nun vereceği rapor.”

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAYDER) avukatları, Özkan’ın sağlık durumunun yeniden değerlendirilmesi için 28 Mayıs’ta Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuştu. Başvuru sonrası Özkan, 31 Mayıs’ta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan Sağlık Kurulu’na sevk edilmişti. 

 Özkan 25 yıldır cezaevinde

1996 yılında Mersin’de gözaltına alınan Mehmet Emin Özkan, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak tutuklandı. 25 yıldır cezaevinde tutulan Özken, cezaevinde girmesinden bu yana 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa da anjiyo oldu.

Özkan’ın kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. 

MA – DİYARBAKIR