Ağır hasta tutuklu Yakşi ve Çelebi tahliye edildi

Sincan Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklular Mehmet Ali Çelebi ve Yusuf Yakşi tahliye edildi.

Sincan Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklular Yusuf Yakşi ve Mehmet Ali Çelebi’ye ilişkin tahliye kararı verildi. Yakşi ve Çelebi’nin yakınlarını arayan cezaevi yönetimi tahliye edildiklerine yönelik bilgi verdi.

Çelebi 6 aylığına tahliye edildi

Çelebi’nin yeğeni Filiz Çelebi, “Cezaevinden aradılar. Dayımın 6 aylığına tahliye edildiğini söylediler. Dayımın cezaevinin ziyaretçi kabul kısmında bekletildiğini belirttiler” dedi. Yakşi’nin yakını Adem Yakşi de cezaevi tarafından arandığını ve tahliye haberinin verildiğini belirtti. Kaç aylığına tahliye edildiğine dair bir bilginin verilmediğini söyleyen Yakşi, “Sabah aradıklarında hastaneye yatıracaklarını söylediler, sonra aradılar tahliye ettik dediler” bilgilerini paylaştı.

Tahliye haberini alan avukatlar ile yakınları Çelebi ve Yakşi’yi almak için cezaevine doğru yola çıktı.

İHD defalarca gündeme getirdi

Gırtlak kanseri olan ve gırtlağı ile yemek borusu alınan ağır hasta Yakşi ve 70 yaşındaki kan kanseri ve böbrek yetmezliğinin yanı sıra çok sayıda hastalığı bulunan ve haftanın 5 günü hastaneye götürülen ağır hasta tutuklu Çelebi için İnsan Hakları Derneği (İHD) defalarca infazın ertelenmesi istemiyle Adalet Bakanlığı’na başvurmuş ve konuyu birçok kez gündeme getirmişti.

MA / ANKARA