Ağrı’da sel: 100 koyun öldü, köylerde hasar oluştu

Ağrı’da akşam saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak nedeniyle bir yayladaki 100’e yakın koyun öldü, yaralanan koyunlar köylere taşındı.

Çok sayıda köyde ve tarım arazilerinde hasar oluştu.

Fotoğraf: Abdullah Söylemez/AA

Ağrı’nın kuzeyindeki yüksek rakımlı bölgelerde akşam saatlerine doğru aniden bastıran sağanak sonrası sel meydana geldi. İl merkezine bağlı Aşağı Saklıca Köyü Namik mezrası yakınında bulunan göçerlerin bulunduğu yaylalarda 100 dolayında koyun öldü. Ağır yaralanan çok sayıda koyun da vatandaşlarca traktörlerin römorklarına koyularak köylere taşındı.

Tarım arazilerinde ve köylerde hasar oluştu

Tarım arazilerine de zarar veren sel Güvendik, Sabunlu, Başkent ve Ahmetbey köylerinde hasara yol açtı. Taşlıçay Deresi’nde dere ıslah çalışması yapan ekiplere ait iş makineleri selden zarar gördü. İl Özel İdaresi ve Devlet Su İşleri ekipleri, selden zarar gören köylerde çalışma başlattı.

‘Büyük kayıp verdik’

Göçerlerden Nazelin Güzel, Bitlis’ten bu yıl ilk defa Ağrı tarafındaki yaylaya geldiklerini, sel nedeniyle büyük bir kayıp verdiklerini ve can kaybı olmadığını söyledi. Mehmet Şirin Geçik ise aniden bastıran sağanağın yaklaşık 2 saat sürdüğünü belirterek, “100 küçükbaş hayvanımız telef oldu. 5-6 hayvanımız da suya kapıldı. Çadırlardaki eşyalarım da selde gitti.” dedi.

AA – AĞRI