‘Ağustos böcekleri yaşamalı’

Salgın nedeniyle zor günler geçiren İzmir’deki sanatçılar, “Sayısı yüz binleri bulan insanların geçindiği bir sektörün emekçileri olan bizler; iyilik değil, sosyal ve ekonomik haklarımızı istiyoruz” dedi.

İzmirli sanatçılar taleplerini ve seslerini kamuoyuna duyurmak için açıklama yaptılar.

İçin Sanat İnisiyatifi ile İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, taleplerini ve seslerini duyurmak için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Müzik enstrümanlarının yere bırakıldığı açıklamada, “Yaşasın Ağustos Böcekleri, Ağustos Böcekleri Yaşamalı” yazılı pankart açıldı.

İşsiz kaldılar

Müzisyen Mertcan Titiz, pandemi sürecinde yaşadıkları sorunlara değinerek, “Sanatımızı icra ettiğimiz yerlerin de birçoğu bizim gibi battı. Ne işten çıkarılmamız yasaklandı ne kısa çalışma ödeneği alabildik ne de işsizlik ödeneği. Şanslı olanlarımız bir yardım kolisi almaya hak kazandı” dedi.

İş güvencesi yok

“Enstrümanını ikinci el mağazasına satmak zorunda kalan müzisyenler, sahnesi kapanmış oyuncular, yönetmenler, oyun yazarları, sahne tasarımcıları, makyözler, ışıkçılar” olarak yaşadıkları sorunları aktaran Titiz şunları söyledi: “Meslek tanımımız yok. Sosyal güvencemiz yok. Emeklilik, sağlık sigortası, kıdem tazminatı, sözleşme, toplu sözleşme hakkımız yok. İş güvencemiz yok. Lokavttan korkmuyoruz çünkü grev hakkımız bile yok.”

Tanınma talebi

Titiz, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunmasını isteyerek, “Hayatın her alanında olup bu kadar hiçbir yerde olmamayı kabul etmiyoruz. Sayısı yüz binleri bulan insanların geçindiği bir sektörün emekçileri olan bizler; iyilik değil, sosyal ve ekonomik haklarımızı istiyoruz. Yardım değil, mesleki olarak kendimizi tanımlamak ve tanınmak istiyoruz. Sigorta, sözleşme, iş güvencesi, sosyal güvence istiyoruz” dedi.

MA / İZMİR