Ahmet Şık’tan Bahçeli hakkında suç duyurusu

TİP Milletvekili Ahmet Şık, kendisini hedef gösteren ve ölümle tehdit eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulundu.

TİP Milletvekili Ahmet Şık Fotoğraf: Arşiv/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin dünkü TBMM Grup Toplantısı’nda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ahmet Şık’a hakaretlerde bulunmuş, tehdit etmişti. Şık, avukatları aracılığıyla Bahçeli hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Bahçeli’nin konuşmasında, Şık hakkında tahkir edici, hakaret içeren, sövgü dolu ve kamuoyu nezdinde düşmanlık yaratan sözler sarf ederek açıkça hedef gösterdiği, ölümle tehdit ettiği belirtildi.

Bahçeli’nin “Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı, bugün bulunduğu yer TBMM değil, mezarlık olurdu” sözü ile Şık’ın ölümle tehdit ettiğine vurgu yapılan suç duyurusunda, “Kendi taraftarlarına da açıkça hedef olarak gösterilmiştir” denildi.

‘Açıklamaları eylemli saldırılar üretiyor’

Bahçeli’nin benzer açıklamalarının daha önce eylemli saldırılar ürettiğinin olgusal bir gerçeklik olduğunun kaydedildiği suç duyurusunda, şu ifadeler yer aldı:

“Müvekkile yönelik sözleri de müvekkilin canına kastetmek isteyen kişileri kışkırtacak, harekete geçirecek niteliktedir. Bu nedenle şüphelinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Şüphelinin konuşması ifade özgürlüğü kapsamında korunması mümkün olmayacak nitelikte bir içeriğe sahiptir ve müvekkile yönelik ağır hakaretler içermektedir.

Şüpheli, müvekkilin milletvekilliği faaliyeti kapsamında söylediği sözleri tam tersi biçimde gerçeği ters yüz ederek, müvekkilin kişilik haklarına saldırmakta ve onu hedef haline getirmektedir. Şüphelinin bu eyleminin, müvekkili kamuoyu önünde düşmanlaştırmaktan başka hiçbir amacı olmayıp bunun kamu göreviyle de bağdaşmadığı açıktır.

MHP Genel Başkanı şüpheli Devlet Bahçeli’nin geçmişte hedef gösterdiği kişilere yönelik saldırı ve linç girişimleri de göz önünde bulundurulduğunda, müvekkile yönelik olarak fiziki bir saldırıda bulunulması gerektiğinin işaret edildiği açıktır ve Türk Ceza Kanunu’nun 214. Maddesinde düzenlenen ‘suç işlemeye tahrik’ suçunu oluşturmaktadır.”

MA – ANKARA