Ahmet Şık’tan Kalın’a: Van’da da savaş suçu işlendi ama haberiniz olmadı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Avusturalya’nın Afganistan’da savaş suçu işlediği twitine Ahmet Şık’tan yanıt geldi.

Bağımsız Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, Kalın’ın Avusturalya’nın Afganistan’da yaptıkları üzerine ‘bu modern barbarlık, bu bir savaş suçu’ demesine ‘Van’da da savaş ve insanlık suçu işlendi ama sizin haberiniz olmadı’ diyerek eleştirdi.

İbrahim Kalın, Reuters’ın bir haberini alıntılayarak ‘Bu modern barbarların yaptığıdır. Bu cinayet ve savaş suçudur’ dedi.

Reuters’in haberinde ‘Avustralya özel kuvvetlerinin Afganistan’da 39 silahsız tutuklu ve sivili öldürdüğü iddia edildi ve üst düzey komandoların küçük askerleri savaş için onları ‘kan’ vermek için savunmasız tutsakları öldürmeye zorladığı bildirildi’ dendi.

‘Van’da da savaş suçu işlendi…’

Ahmet Şık, Kalın’ın twitini alıntılayarak şunları yazdı:

“Van’da kısa süre önce bir benzer savaş ve insanlık suçu yaşandı. Sadece iktidarınızın medyasını okuduğunuz ve işkenceci katilleri koruyarak yalan söyleyen bir iç işleri bakanına sahip olduğunuz için olsa gerek haberiniz olmadı galiba.”

“Van’da Osman Şiban’ın komaya girmesine, Servet Turgut’un ölümüne yol açan işkenceyi haberleştirdikten sonra tutuklanan @MAturkce çalışanları Cemil Uğur, Adnan Bilen, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala’dan haber var #YazmasalardıBilmeyecektik