AİHM Başkanı Spano’nun AKP’lilerle fotoğraflarına tepki

AİHM Başkanı Robert Spano’nun Mardin ziyaretinde AKP’li isimlerle çekilen fotoğraflarına sosyal medyada tepki yağdı.  

Spano’nun tepki çeken fotoğrafı

Türkiye’deki temasları kapsamında dün Mardin’i ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin düzenlediği İnsan Hakları Söyleşileri’ne katıldı.

Mardin Valiliği ve Mardin Barosu’nu da ziyaret eden Spano’nun programının tamamında, AKP’liler de eşlik etti.  

Kentte sadece Anadolu Ajansı’nın (AA) basın akreditasyon listesine alındığı programla ilgili AKP Kadın Kolları Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Spano ile program sonrası çekilen fotoğraflara yer verildi.

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“23. Dönem milletvekilimiz Sn Cüneyt yüksel, Kız kardeşi ve Avrupa insan hakları mahkemesinde yargıç olan Sn Saadet yüksel ve Avrupa insan hakları mahkemesi başkanı Robert Spano Sn Valimiz Mahmut Demirtaş ve il başkanımız Esengül Aydın Sancar ile proğram sonrası.” 

Birçok sosyal medya kullanıcısı, yapılan paylaşımı alıntılayarak, AİHM Başkanı Spano’ya ironik tepkiler gösterdi.  

Avukat Kerem Altınparmak, yaptığı paylaşımda:

“Spano ziyaretini zirvede tamamlamış. Bundan sonra Yargıtay, Danıştay Başkanlarına çay toplama esprisi yapmayalım çünkü bu resim sonrasında o çok masum ve saf bir etkinlik kalıyor” dedi. Bir başka kullanıcı da “aihm başkanı muhtarlar zirvesi ne zaman? tek bir muhalif kişi-grupla bile görüşmeyen aihm başkanı, mardin akp teşkilatlarıyla program yapmış. hem ulusal hem uluslararası ‘mahkeme’ devri bitti gibi!” ifadelerini kullandı.

MA