AİHM ifade özgürlüğü’nden Türkiye’yi suçlu buldu

Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu’nun başvurusunu görüşen AİHM, ‘ifade özgürlüğünü ihlal etmek’ suçundan Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

AİHM

2008 yılında Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu’nun başvurusunu görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesi ile düzenlenen “ifade özgürlüğü” hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Yapılan açıklamada ‘her iki profesöre yönelik üç yıldan uzun süre devam eden soruşturmaların akademisyenleri “kaçınılmaz olarak baskı altına aldığı” ve “otosansüre zorladığı” belirtildi.

Baskın Oran

‘Nefreti körükleme’den dava açılmıştı

2005 yılında Oran ve Kaboğlu hakkında ‘nefreti körükleme’ ve ‘devlet organlarını aşağılama’ suçundan dava açılmıştı.

Oran ve Kaboğlu’nun  2004 yılında Başbakanlık bünyesindeki İnsan Hakları Danışma Kurulu’nda görevliyken hazırladıkları “azınlıklar ve kültürel haklarla” ilgili rapor Türkiye’de tartışma yaratmıştı.

İbrahim Kaboğlu

Oran ve Kaboğlu 2008 yılında suçlamalardan beraat etmiş ancak davayı 2007 yılında AİHM‘ye taşımıştı. Akademisyenlerin ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmeden AİHM yargıçları, Türkiye’yi başvuru sahiplerine ikişer bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Haber Merkezi