AİHM kararının ardından jet hızıyla yeni iddianame hazırlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “Kobanê soruşturması” kapsamında HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında iddianameyi hazırladı.  

Selahattin Demirtaş – Figen Yüksekdağ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından  “Kobane soruşturması” kapsamında aralarında  HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da olduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede 108 kişi için “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “adam öldürme” başta olmak üzere çeşitli suçlardan cezalar istendi.

Demirtaş ve Yüksekdağ’ın 20 Eylül 2019 tarihinden bu yana tutuklu olduğu ve son olarak 25 Eylül 2020 tarihinde genişletilen soruşturma kapsamında 27 siyasetçi tutuklu durumda.

Konu üzerine ulaştığımız dosya avukatları iddianamenin hazırlandığının gazetecilere tek cümle ile aktarıldığını, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne kabul edilmesi için gönderildiğini belirtti. Mahkeme tarafından incelenmesi ardından iddianamenin kabul edileceğini aktaran avukatlar dosyadaki “gizlilik” kararının da iddianame kabul edildikten sonra kalkacağını belirtti.

Erdoğan iddianame bilgisini 2 gün önceden verdi

Erdoğan 28 Aralık tarihinde yapılan Kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada Demirtaş’ın iddianamesine ilişkin şu bilgiler yer aldı:

“Hakkındaki iddianameye göre, 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 3 bin 777 mala zarar verme, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, 13 Türk bayrağını yakma, 7 Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçunun işlendiği, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşın yaralandığı 6-8 Ekim 2014 olaylarının baş sorumlusu.”

“Üstelik bu kişinin burada sayılmayan teröre destek mahiyetinde daha pek çok sözü ve eylemi var” sözlerini sarf etmişti.

Yeni Başsavcı göreve geldiği gibi onayladı

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, atanmıştı. Akça, bugün Ankara Adalet Sarayı’na gelerek görevine başlarken, ilk işi hazır olan “Kobanê soruşturma” dosyasını onaylamak oldu.

Son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire halen tutuklu bulunan Demirtaş hakkında 22 Aralık’ta “derhal tahliye edilmeli” kararı vermişti.

MA