AİHM: Kavala bir an önce tahliye edilmeli

HABER MERKEZİ – AİHM insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçlamaların kanıtlanmadığını belirterek, tutukluluğun siyasi olduğunu bir an önce tahliye edilmesi gerektiğine karar verdi.

İnsan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala’nın Gezi Parkı eylemlerine finansal destek sağladığı iddiasıyla ilgili tutuklanmasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuru sonuçlandı.  Mahkeme, 5/1, 5/4 ve 18 maddelerinin ihlal edildiğine karar verdi. Kavala’nın, yargılama öncesi tutuklu kalmasını gerektirecek bir makul şüphe olmadığına hükmeden Mahkeme, Kavala’nın işlediği iddia edilen suçlara dair hiçbir maddi kanıtın olmadığını belirtti.  

Kavala’nın Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurusunu makul sürede incelemediğine hükmeden Mahkeme, masumiyet karinesi gereği 17 ay süren incelemede Kavala’nın serbest bırakılması gerektiğine ve tutukluluğuyla hak ihlali yapıldığına karar verdi. Kavala’nın tutuklanarak sivil toplum faaliyetlerinin engellendiğine, insan hakları aktivisti olarak bu şekilde susturulduğuna, bunun da diğer sivil toplum kuruluşları ve insan hakları aktivistlerini olumsuz yönde etkilediğine hükmedilen kararda, Kavala’nın tutukluluğun ‘siyasi’ olduğu belirtildi.

Mahkeme 1’e karşı 6 oyla, Türkiye’nin Kavala’nın tutukluluğunu sona erdirecek adımları atması ve bir an önce tahliye edilmesine karar verdi.

1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Kavala, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiği gerekçesiyle 8 Haziran 2018’de AİHM’e başvuruda bulunmuştu.