AİHM, Ahmet Altan davasında kararını açıkladı

Tutuklu Gazeteci-Yazar Ahmet Altan için hak ihlali kararı veren AİHM, Türkiye’nin Altan’a 16 bin Euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın, açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme, Altan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altına alınmış, “emniyet ve güvenlik”, “adil yargılanma” ve “ifade özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Altan’ın siyasi bir nedenle yargılanıp mahkum edildiği tezini kabul etmeyen AİHM, bu nedenle suçlanması ve mahkum edilmesine temel oluşturan ifade ve yazıların makul şüphe oluşturamayacağı sonucuna vardı. Kararla birlikte Türkiye, Altan’a 16 bin Euro ödeyecek

Ne olmuştu?

Altan, 23 Eylül 2016 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından tutuklandı. Altan’a 2018 yılında “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya, bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Yargıtay, 2019’da “darbeye teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozarak Altan’a “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan ceza verilmesine karar verdi.

Tahliye kararına itiraz

Bozma kararına yerel mahkeme, 4 Kasım 2019 tarihinde “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası verdiği Altan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

İstanbul Başsavcılığı’nın 6 Kasım 2019 tarihinde tahliye kararına itiraz etmesi üzerine Altan, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 13 Kasım 2019’da tekrar tutuklandı. Altan, bunun üzerine, 21 Kasım 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Ancak başvuru AYM tarafından reddedildi. Altan, bunun üzerine AİHM’e gitmişti.

MA – İSTANBUL