Kayıp Gülistan için duyarlılığın devam etmesi çağrısı

Dersim’de 9 gündür kayıp olan Gülistan Doku’ya ilişkin açıklama yapan Doku ailesi, olayla ilgili bilgi ve belgelerin kendileriyle paylaşılmasını isteyerek, gösterilen duyarlılığın devam etmesini istedi. Baro Başkanı Çetin, olayla ilgili tüm kurumlarla iletişim halinde olduklarını belirterek, savcılıktan görüntü istediklerini söyledi.

Aygül Doku – Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin – AA

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 9 gündür haber alınamıyor. Ailesinin başvurusu üzerine başlatılan arama çalışmalarından ise şu ana kadar somut herhangi bir bilgiye ulaşılamadı. Arkadaşları ve Munzur Üniversitesi öğrencileri de günlerdir Doku’nun bulunması için eylemde. Öğrencilerin yanı sıra sosyal medyada da “GülistanDokuNerede” hasthagi ile kayıp olayı gündemde tutularak Doku’nun bir an önce bulunması talep ediliyor.

Bugün de Diyarbakır’dan Dersim’e gelen Doku ailesi Tunceli Barosu’nda basın toplantısı düzenledi. Doku ailesi adına açıklamayı Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku yaptı. Doku, 5 Ocaktan itibaren kardeşinin bulunması için arama çalışmalarının kendilerinin ve arkadaşlarının kayıp ilanından itibaren devam ettiğini belirtti.

‘Öncelikli isteğimiz Gülistan’ın sağ bulunması’

Doku, “Ailesi olarak öncelikli isteğimiz Gülistan’ın sağ olarak bulunmasıdır. Fakat başına bir şey gelmiş ise de akıbetinin en kısa zamanda ortaya çıkmasını istiyoruz.” dedi. Doku, şimdiye kadar Dinar köprüsünde kardeşine ait olduğu iddia edilen bir makas ve saat 16:26 da kız kardeşinden Zaynar Abarok’a yapılan 4 saniyelik bir arama dışında ellerinde kendilerini sonuca götürecek bir delil bulunmadığını söyledi.

‘Bilgi ve belgeler bizimle paylaşılsın’

Doku, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu noktada Dersim halkının ve bütün Türkiye’nin bu konu ile ilgili alaka, hassasiyet ve duyarlığını görüyoruz. Ve Gülistan bulunana kadar devam edeceğine yürekten inanıyor ve güveniyoruz. Gülistan’ın yüreği yanmış ailesi olarak başka Gülistanların kaybolmaması ve başka ailelerin yüreğinin yanmaması için bütün insanları daha da duyarlı olmaya çağırıyoruz. Kamuoyu, basın ve bütün kurumların kesin, somut, kafa karışıklığı oluşturmayacak bilgi ve belgeleri ailemizle paylaşmasını istiyoruz. Çabası olan gerçek ve tüzel tüm kişilere çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

‘Arama çalışmalarını yakından takip ediyoruz’

Doku’nun açıklamasının ardından Baro Başkanı Kenan Çetin de, Dersim’deki diğer kurumlarla, savcılıkla ve kolluk güçleriyle iletişim halinde olduklarını belirterek, arama çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Çetin, “Bize somut, kesin bilgiler geldikçe basın ile paylaşacağız. Daha çok somut bilgiler üzerinden yürümek doğru olandır. Hassas bir konu. Farklı varsayımsal bilgiler bizi asıl noktadan uzaklaştırabilir” dedi.

‘Görüntü istedik bize verilecek’

Gülistan Doku’nun ailesiyle birlikte Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığıyla görüştükleri bilgisini veren Çetin, “Ailemiz, avukatlarımız o günün öncesine sonrasına ilişkin görüntüleri istedik. Bunlar bize verilecektir” dedi. Gülistan Doku’nun kaybolduğu gün telefonundan alınan 4 saniyelik sinyal iddialarına ilişkin ise, “Bu teknik bir hata mı değil mi iki kuruma soruldu. Gelecek cevap bizimle paylaşılacak. Bazen hukukçunun, ailenin, kolluğun çözemeyeceği teknik bilgi ilgili birime yazılır. Yanılmıyorsam bunun cevabı bir iki güne elimize ulaşacak” diye konuştu.