Akbelen ormanında direniş 9. gününde

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanında ağaç kıyımına karşı başlatılan eylem 9’uncu gününde.  

Milas’ta 740 dönümlük Akbelen ormanında ağaç kıyımına karşı bölge sakinlerinin başlattığı nöbet eylemi 9’uncu gününde. Yağmura rağmen eylemlerini sürdüren bölge sakinlerine çeşitli çevrelerden destek ziyaretleri de sürüyor. Bugün de çevre kentlerden çok sayıda destek ziyaretinde bulundu.  

‘Madencilik kutsal bir iş gibi gösterilmeye çalışılıyor’

Ağaç kesimine karşı dava açan avukatlardan Arif Ali Cangı ile İsmail Hakkı Atal, 30 Temmuz’da Akbelen ormanında yapılacak bilirkişi keşfine ilişkin “Ormanın ekolojisi ve hukuk” başlıklı bilgilendirme toplantısı yaptı. Cangı, ülkede madenciliğin “kutsal bir iş” gibi gösterilmeye çalışıldığına dikkati çekerek, “Termik santrallerinin işleyişinin devam etmesi kömüre ihtiyaç var demektir” dedi.

‘İhtiyaç duyulan kömür İkizköy’den karşılanmak isteniyor’

Cangı, ihtiyaç duyulan kömürün de İkizköy’den karşılanmak istendiğini belirterek, ağaç kesiminin Milas merkeze kadar uzanacağı uyarısında bulundu. Cangı, şunları kaydetti: “Ayın 30’unda yapılacak keşifte Akbelen’in korunmasının yaşamsal önemde olduğunu söylemek önemli olacaktır. Orman kesiminden sonra yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin bir anlamı yoktur. Geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı çıkarsa bu direnişin sonucu olacaktır.”

Avukat İsmail Hakkı Atal ise, Akbelen ormanındaki ağaç kesimine karşı açtıkları dava süreci hakkında bilgi vererek. ülke genelinde kazandıkları ekoloji davalarında direnişin önemine dikkati çekti.

Keşfin yapılacağı 30 Temmuz’da çevre illerden çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcisinin Akbelen’e gelmesi bekleniyor.

MA – MUĞLA