Akif Kurtuluş: Edebiyat kederimi alıcı bir şey

HABER MERKEZİ – Şair, yazar Akif Kurtuluş, Yeni1mecra’dan Celal İnal’a konuştu. İlk şiirinin yayınlanmasının üzerinden 40 yıl geçen Akif Kurtuluş, “40 yıl hala hayatı anlama çabasındayım” diyor ve ekliyor:

“Edebiyat benim için anlatmaktan çok anlama çabasıdır. Onun için ben edebiyatta okur olarak da yazar olarak da hep soruların peşine düştüm. Herhalde yaşadığım sürece bu serüven böyle devam edecek.”

Şiir kitapları, hikaye ve romanları bulunan Akif Kurtuluş, “Kendimi yazının içinde buldum” diyor ve bunu “O türlerin kendisi buldu desem çok artizan olarak anlaşılsın istemem. Ama şiirle hayata gözlerimi açtım” şeklinde açıklıyor.

Akif Kurtuluş kendisini Cemal Süreya’nın rahle-i tedrisatından geçmiş birisi olarak gördüğünü söylüyor. Denemelere 2 roman eklediğini belirtiyor ve Cemal Süreya’nın da işin başında hikayelerinin olduğunu hatırlatıyor.

Yeni1mecra’dan Celal İnal, şair, yazar Akif Kurtuluş ile konuştu.

Kurtuluş, “Bu kadar çok türün içinde koşturmak bir şans mı şansızlık mı emin değilim. Edebiyatın kendisi ile bir ilişkinin içinde olmam yeteri kadar sevindirici” diyor. Kurtuluş, kendisi için edebiyatı “kederimi alıcı bir şey” şeklinde tarif ediyor.

Detaylar video söyleşimizde…