Akit TV’deki ‘tehdit’ RTÜK’e şikayet edildi

CHP’li Tanal, Akit TV’yi Cumhuriyet gazetesine yönelik “Bombalı saldırı” tehdidinde bulunduğu gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etti.

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Akit TV sunucusunun Cumhuriyet gazetesine yönelik “Bombalı saldırı” tehdidinde bulunduğunu belirterek Akit TV’yi RTÜK’e şikayet etti.

CHP’li Tanal, Akit TV’de sunucunun “Şeriat Çalıştayı” başlıklı manşet haberini beğenmediği Cumhuriyet gazetesine yönelik “bombalı saldırı” tehdidinde bulunduğunu ifade etti. Tanal, konuya ilişkin Akit TV’yi RTÜK’e şikayet etti. Tanal, şikayet dilekçesinde Akit TV’deki “Manşetlerin Dili” programında Akit Medya Grubu’nun sahibi Mustafa Karahasanoğlu’nun kardeşi Ali İhsan Karahasanoğlu ve Fatih Dağıstanlı’nın olduğunu ifade etti. Tanal, programda sunucu Fatih Dağıstanlı’nın, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” sözlerini canlı yayında sarf ettiğini aktardı.

‘Suç işlemeye teşvik eden beyanlardır’

Tanal, Dağıstanlı’nın ifadelerini “Şiddeti meşrulaştıran, suç işlemeye teşvik eden, suçu ve suçluyu öven, terör örgütlerini cesaretlendiren beyanlar” olarak değerlendirdi. Tanal, bu ifadelerin basın özgürlüğü ya da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Tanal, “Nitekim hiçbir hukuka uygunluk nedeni dahi bulunmamaktadır” diyerek, programda dile getirilen ifadelerin laiklik ilkesine de açık bir şekilde aykırı olduğuna işaret etti.

‘Akit’in hedef gösterdiği kişiler katledildi’

Akit TV tarafından yapılan bu yayın ile Cumhuriyet gazetesinin hedef gösterildiğine dikkat çeken Tanal, Cumhuriyet’in geçmiş dönemlerde bombalı saldırıların hedefi olduğunu hatırlattı. Tanal, 5 Mayıs, 10 Mayıs, 11 Mayıs 2006 tarihlerinde Cumhuriyet gazetesine üç kez el bombası atıldığına dikkat çekti.

Akit Medya Grubu’nun geçmiş dönemde de birçok kişi ve kurumu hedef gösterdiğini kaydetti. Tanal, Akit’in adeta “savaş açtığı” kişilerin farklı zamanlarda farklı yöntemlerle katledildiğine işaret etti. Tanal, “Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Gümüşhane Baro Başkanı Ali Günday ve Danıştay Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin. Akit’in hedef göstermesi sonrası bombalı saldırı ya da silahla katledilen isimlerden bazıları.” diye belirtti.

Tanal, Akit TV’nin söz konusu programla, “Yayın Hizmet İlkeleri”ne aykırı davrandığını belirtti. Tanal, programın TCK’da belirtilen “Tehdit”, “Hakaret”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suç unsurlarını da taşıdığını kaydetti. Akit TV’nin “Yayın İlkeleri”ni ihlal ettiğini ifade eden Tanal, RTÜK’ten Akit TV’nin 6112 Sayılı Kanun’un 32. maddesi uyarınca cezalandırılması ve hakkında idari yaptırım uygulanmasına karar verilmesini talep etti.