‘AKP Çocukları’ hesabı büyük ilgi görüyor: ‘Pahalı şeylerle fotoğraflanmak istiyorlar’

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da son günlerde paylaşımları ile dikkat çeken bir hesap ortaya çıktı. Türkiye’nin lüks içinde yaşayan insanları konuştuğu günlerde ortaya çıkan bu hesaba “AKP Çocukları” adı verilmiş. Hesabın takipçileri 100 bini geçti.

Hasan Akbaş

Hesap, AKP’li olduğunu ileri sürdüğü isimlere ait olan lüks hayatları ve isimlerin bağlantılarını paylaşıyor. Hesabın içeriklerinin önemli bir bölümü açık kaynaklardan. Peki bu hesabın arkasında kim ya da kimler var? Neden böylesi bir hesap açıldı?

“AKP Çocukları” adlı hesabın sahibine Twitter’dan yönelttiğimiz sorular ve yanıtlar şöyle:

Lüks harcamaları, yaşamları anlattığınız hesaba neden ‘AKP Çocukları’ adını verdiniz?

Büyük bir servet var ortada. Genellikle kolay kazanılmış, çoğunlukla kamu ihalelerine, devlet işlerine dayanan bir servet. Bu devasa paraların, lüks ve şatafatla gözümüze sokula sokula harcanmasını konu ediniyor bu hesap. Muazzam varlıklarının kaynağını belki bilmeyen, bilse sorgulamayan, sorgulasa da umursamayan bu ‘dönem zengini’ genç çocukların, ay sonunu zor getiren, açlıkla, yoklukla boğuşan insanlara sabır, tahammül, vatan millet adına fedakarlık, şehitlik satarken arka planda nasıl bunun tam tersi bir hayat yaşadığını gösteriyor. Bu ikiyüzlülüğü gözler önüne seriyor. Tüm bunları anlatan bir hesaba da daha iyi bir isim bulamadım açıkçası.

‘İyice araştırıp yazıyorum’

Hesap bir ekip çalışması mı?

Tek kişi, yani ben. Ama takipçilerin muazzam desteğini atlamamam lazım. Ne zaman yardım istesem birçok insan koşuyor hemen. “Saatin fiyatını bir bakışta anlayan gelsin” diyorum, DM’ye mesaj yağıyor. “Arabadan anlayan var mı?” diye soruyorum, DM’de sıra oluyor. Bu açıdan hesabın beslendiği ana kaynak takipçileri diyebiliriz. İlk bilgilerin çoğu onlardan geliyor. Herkesin gözünün önünde yaşanan başka bir hikaye var çünkü. Herkesin yanı başında, şahit olduğu bir hızlı zenginleşme, saraya, partiye, il-ilçe teşkilatlarına sırtını dayayıp kısa yoldan büyüme öyküsü var.

İnsanlar, kendileri ay sonunu zor getirirken, çoluk çocukları marketten bir şey istemesin diye gözünün içine bakarken bu havadan gelen ahbap çavuş zenginleşmesinden rahatsız tabi haklı olarak. Bu memlekette her gün birileri açlıktan intihar ederken ihale zengini 25 yaşında çocukların milyonluk arabaların üstünde onlara vatan millet aşkı satması zorlarına gidiyor. Bunları paylaşıyorlar benimle. Ben de iyice araştırıp yazıyorum. Her ipucu bir yere varmıyor tabii ama varanları listeleyip yazıyorum işte.

Şu ana kadar yayınlanan bilgilerin çok daha fazlası DM kutusunda bekliyor. Bazısıyla ilgili açık kaynaklardan yeterli detaya ulaşamadığımdan bazısına ise daha bakmaya vaktim olmadığından, öyle duruyorlar.

Siz ana sayfayı görüyorsunuz ama arka taraf, DM kutusu, oradan en az on kat daha hareketli.

‘Paylaştıklarım siyaset üstü şeyler’

Hesabınızın arkasında siyasi bir yapı mı var?

Yok. Burada paylaştıklarım siyaset üstü şeyler. Doğrudan insanların hayatını ilgilendiren, bazen insan hayatına mal olan çok büyük sorunlar. Bir yanda açlık, yokluk, sefalet var, diğer yanda lüks, ihtişam, şatafat.

Diğer açıdan AKP medyasının bunu bu şekilde yansıtma çabasını normal karşılıyorum. Buradan da bir mağduriyet çıkarmaya çalışıyorlar doğal olarak. Yok efendim, “Başı kapalıları Yeşilçam filmlerindeki gibi hizmetçi olarak görmek istiyorlar”. O filmlerde başı açıklar da konken masasından kalkmayan ilgisiz alkolik anneler. Onları da öyle mi görmek istiyoruz? Yok kardeşim öyle yağma. Sen, lise arkadaşına peşkeş çektiğin 250 milyonluk ihaleyi, mahalle arkadaşının kucağına bıraktığın milyonlarca liralık arsayı, her taşın altından çıkan o hemşehrini, eşini, dostunu, kardeşini sana oy veren gariban bir kadının türbanının arkasına saklayıp kurtulamazsın.

Şunu diyorum ben: Evinin kirasını ödemek için çırpınıp duran, karda kışta balık istifi otobüslerle gün doğmadan işe koşan, belki bir iş bile bulamayan, ailesine ekmek götürmekte zorlanan insanlara, kaynağı belirsiz — ya da aslında çok belli— milyonluk yatlarınızdan, kamu kaynaklarıyla satın alınmış villalarınızdan, yalılarınızdan, iki ayda bir değiştirdiğiniz lüks arabalarınızdan mağduriyet hikayeleri anlatmayın. 5 milyonluk Ferrari’den, gecesi 4 bin liralık tatil köyünden nasıl bir mağduriyet çıkaracaksanız artık. Yeter. Yapmayın.

‘Sefahat göz önünde yaşanıyor’

Hakkında paylaşım yaptığınızı kişileri nasıl belirliyorsunuz? Size iletiliyor mu siz mi buluyorsunuz?

Kimilerini ben araştırıp buluyorum, kimilerini takipçiler paylaşıyor. Son paylaşımlardan sonra artık o kadar çok mesaj geliyor ki insanlardan, benim kendim arayıp bulmama gerek kalmıyor. Paylaşılan her şey açık kaynaklardan zaten. Hepimizin gözü önünde yaşanıyor tüm bu sefahat.

Ortaya çıkan fotoğraflarda, paylaşımlarda yer alanlar bu lüks yaşama size göre nasıl erişti?

Çoğunluğu itibariyle devlet kaynaklı. Kamu ihaleleri, belediye organizasyonları, imar değişiklikleri vs. Bütün ihale şartnameleri alt üst edilip daha birkaç ay önce kurulan eş dost şirketlerine verilen milyonlarca liralık ihaleler, hep aynı organizasyon şirketlerine bırakılan işler. Ben de içine girdikçe görüyorum yavaş yavaş. Gördükçe de dehşete kapılıyorum.

Hesaplarını incelediğiniz lüks yaşayan kişilerin ortak noktaları neler?

Muazzam bir lüks ve şatafat. Hesapsızca para harcama. Milyonluk arabalar, evler, yatlar, katlar, pahalı tatiller. Bunun yanında Erdoğan ya da diğer AKP’li siyasilerle çekilmiş fotoğraflar, erkeklerde silah, tuğra, kadınlarda pahalı çantalar, saatler. Çok farklı bir gösterme ihtiyacı var hepsinde. Neden bilmiyorum en pahalı şeylerle fotoğraflanmak istiyorlar hep.

‘Paranın eşe dosta dağıtıldığını ülkemizde görmek garip’

Gördüklerini tanımlayabilir misiniz?

Tanımlayamıyorum. Gördüğümüz, bildiğimiz şeyler değil çünkü bunlar. Yani “Kudüs için kahvaltı yapıyoruz” deyip bütün Kudüs’ü doyuracak kadar yiyen insanlar görmedim ben daha önce. Bu kadar büyük miktarlarda paraların bu kadar rahatlıkla, pervasızca, görgüsüzce harcandığına çok şahit olmadım. Paranın yerden petrol olarak fışkırdığı Arap ülkelerinden tanıyorduk bu manzaraları ama şimdi aynısını, artık paranın eşe dosta dağıtıldığını ülkemizde görmek garip geliyor insana. Üzüyor…

Sadece destek mesajları mı geliyor? Tepki gösteren, hakaret edenler olmuyor mu?

Kısmen. Bizzat şatafatlı yaşamlarını paylaştığım insanlardan değil ama onların destekçilerinden tehditler alıyorum. (ANKARA)