AKP Hani teşkilatına saldırının faili parti yöneticisinin yeğeni çıktı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde AKP ilçe binasına dün gece yapılan molotoflu saldırının 2 failinden birinin partinin ilçe yöneticisinin yeğeni olduğu ortaya çıktı.

Parti binasına geçtiğimiz aylarda yapılan silahlı saldırının faili de başka bir yöneticinin yakını çıkmıştı.

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde AKP İlçe Teşkilatı binasına yönelik dün akşam molotof kokteylli saldırı düzenlendi. Saat 21.00 sıralarında içeride parti çalışanları bulunduğu sırada gerçekleştirilen saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, saldırı anları güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

İki kişi gözaltına alındı

Görüntülerde yüzü açık bir saldırganın önüne geldiği AKP ilçe binasına elindeki molotof kokteylini attıktan sonra hızla uzaklaştığı görülüyor. Saldırı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında güvenlik kamerası görüntüleri üzerinde inceleme yapıldı. İnceleme sonucunda Mahmut Evren ile ona gözcülük yaptığı belirlenen Şemdin Barin polislerce gözaltına alındı. 

Saldırı ile ilgili gözaltına alınan iki isimden Şemdin Barin, halen AKP İlçe Teşkilatı yönetiminde olan Ali Barin’in yeğeni. İlçe yöneticisinin yeğeni partiye yapılan saldırının faili olarak şu an emniyette gözaltında. 

Benzer bir olay ise 2020’nin Aralık ayında yaşanmıştı. AKP’li olan husumetli iki aile arasında sokakta silahlı kavga yaşanmış, 3 kişi yaralanmıştı. AKP ilçe binasına da pompalı tüfekle ateş açılmıştı. Saldırı sonrası gözaltına alınan 3 kişiden birinin AKP ilçe yöneticisi Zeki Uçak’ın yeğeni olduğu ortaya çıkmıştı.

AKP’li Aydın: İzmir’deki saldırının benzeri

AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın, saldırı ile ilgili basın yayın organlarına yaptığı açıklamalarda saldırının HDP İzmir İl Örgütü binasına yapılan ve Deniz Poyraz’ın katledildiği saldırı ile ‘bağlantılı’ olduğunu öne sürdü. Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Dün İzmir HDP İl binasına yönelik yapılan iğrenç saldırının bir benzeri, bu gece Diyarbakır’ımızda AK Parti Hani İlçe teşkilatımızın binasına yönelik olarak yapılmaya çalışıldı. İçeride bulunan kardeşlerimizin şans eseri yara almadan kurtulabildiği bu iğrenç saldırıyı, tıpkı dün yapılan saldırı da olduğu gibi; AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı olarak lanetliyoruz.”

AKP’li yetkililer ‘provokasyon’ dedi

AKP’li Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale de “Yeniden nifak tohumu ekmek isteyen karanlık güçler, halkımızın huzurunu bozamayacak ve emellerine ulaşamayacaktır. Saldırıyı lanetliyorum” ifadelerini kullandı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop gibi partinin bir çok yetkili ismi verdikleri mesajlarda saldırıyı “provokasyon” olarak tanımladı.

AKP’li yetkililerin söz konusu saldırıyı Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırıyla bağını kurması dikkati çekti.

MA – DİYARBAKIR