AKP iktidarında Türkiye’ye 309 baraj ‘kazandırıldı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde toplam 276 baraj olduğunu bugün ise 18 yıldaki 585’inci barajın ülkeye “kazandırdıklarını” belirtti.

Erdoğan, şehirleri barajlarla, hidroelektrik santralleriyle, içme suyu tesisleriyle, sulama kanallarıyla donatarak milletin refah seviyesini sürekli yükselttiklerini savundu.

Tarihi antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı için ise “GAP’ın en önemli eseri” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kars Barajı Açılış Töreni’ne video konferansla katıldı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Erdoğan, ülkeyi bir baştan bir başa adeta gerdanlık gibi kuşatan barajlara yeni bir halka daha eklemenin memnuniyeti içerisinde olunduğunu söyledi.

Tarihi antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı için “GAP’ın en önemli eserlerinden biri” olarak bahseden Erdoğan, Ilısu Barajı’nın ilk ünitesini hizmete açtıklarını belirtti. Erdoğan, “Ilısu Veysel Eroğlu” ismi verilen barajın tüm bölgeye hizmet vereceğini ifade etti.

‘Hükümete geldiğimizde 276 baraj vardı’

“Hükümete geldiğimizde ülkemizde toplam 276 baraj vardı.” diyen Erdoğan, bugün ise son 18 yıldaki 585’inci barajı “ülkemize kazandırıyoruz” dedi. Erdoğan, şehirleri barajlarla, hidroelektrik santralleriyle, içme suyu tesisleriyle, sulama kanallarıyla donatarak milletin refah seviyesini sürekli yükselttiklerini savundu.

‘Kars Barajı inşa bedeli 330 milyon lira’

Kars Barajı ile Kars ve Iğdır’ın topraklarını sulayarak verimliliği artırdıklarını belirten Erdoğan, yaklaşık 10 yıllık bir inşaat mazisi olan barajda geçtiğimiz yıl su tutulmaya başladığını söyledi. Buradan Arpaçay Barajı’na yapılan takviyeyle Akyaka ve Iğdır Ovası’nda 541 dekar arazinin sıkıntısız bir sulama mevsimi geçirmesinin sağlandığını ifade eden Erdoğan, sadece bu bölgede bir yılda 603 milyon lira tarımsal gelir elde edildiğini kaydetti.

‘Projenin toplam maliyeti 2 milyar lirayı bulacak’

İnşa bedeli 330 milyon lira olan barajın bir yılda yapılan yatırımıyla iki katıyla geri ödediğini ifade eden Erdoğan, sulamalar ve diğer yatırımlarla bu projenin toplam maliyetinin 2 milyar lirayı bulacağını dile getirdi.

‘Kars’a yeni bir sembol de kazandırdık’

Erdoğan, “Görüldüğü gibi ülkemize ve bölgemize gerçekten büyük katkı sağlayacak bir eser ortaya çıktı. Barajımızla serhat şehrimiz Kars’a yeni bir sembol de kazandırdığımıza inanıyorum.” dedi.

‘İmar ve inşa yolunda engellemelerle karşılaştık’

İmar ve inşa yolunda attıkları her adımda engellemelerle karşılaştıklarını belirten Erdoğan, yaptıkları her işin muhalefet tarafından ya yargıya taşındığını ya mesnetsiz iddialarla lince tabi tutulduğunu, buna rağmen kararlılıkla yollarına devam ettiklerini söyledi. 

‘Salgınla mücadelede mevzi kaybediliyor’

Son günlerde yayımlanan rakamların salgınla mücadelede mevzi kaybedilmeye başlandığına işaret ettiğini belirten Erdoğan, salgının üstesinden gelmenin yolu olarak da “temizlik, maske, mesafe” dedi. Erdoğan, “Bu kurallara riayet ederek kısa sürede salgını gündemimizden çıkartacağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.