AKP’li Belediye Başkanı, Soylu’yu eleştiren işçiyi işten çıkardı

AKP’li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak, İçişleri Bakanını sosyal medya hesabında eleştiren işçiyi işten çıkardı. Genel-İş Sendikası, Gültak’ı yasaları çiğnemekle suçladı

 
AKP’li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak, sosyal medya paylaşımında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu eleştirdiği için bir belediye çalışanını işten çıkartmasını katıldığı yerel bir televizyon programında “Kamu işçisi siyaset yapamaz” sözleriyle savundu.

Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak

İşten çıkardığı işçi için yine “Gelip af dileseydi, affederdik” dedi. Gülbak’a, Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy’dan tepki geldi.

Gültak’ın işten çıkardığı işçiyle alakalı savunmalarını hayretlerle izlediklerini söyleyen Göksoy, tepkisini “Ya yasayı bilmiyorlar ya da kendilerine göre bir yasa oluşturmuşlar. İşçinin siyaset yapıp yapmayacağı hakkını nasıl oluyor da kendilerinde buluyorlar?” sözleriyle gösterdi.

Göksoy, “Türkiye’nin anayasasında ve kanunlarında işçinin siyaset yapacağı hatta bir siyasi partinin yönetici olması bile vardır. Bu bir defa işçinin siyaset yapma hakkını engellemektir. Ne Gültak’ın ne de iktidarın işçiler üzerinde böyle bir hakkı vardır” dedi.

Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy

İtaat ettirme…

Göksoy, Gültak’ın yine işten çıkardığı işçinin paylaşımlardan dolayı af dilememesini gerekçe olarak sunmasına da itiraz etti. Göksoy, “İşçi af dileyecek bir suç işlemedi. Neden af dilesin ki? Aslında Gültak’ın söylemek istediği şudur: ‘Biz bu iktidara bu ülke yönetimine biat ediyoruz. Siz de itaat edeceksiniz’ demek istiyor” ifadelerini kullandı.

Göksoy, kayyuma destek amaçlı imza verdiğini belirttiği Gültak’ın iktidar anlayışının bir parçası olduğunu ifade etti.