AKP’li Elitaş’tan ‘hakkımızı verin’ diyen işçiye: Bana mı çalıştınız?

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, AKP Grup Başkanvekili Elitaş’ın, “Hakkımızı verin” diyen madenciye “Bana mı çalıştınız?” karşılığını verdiğini söyledi.

Aksu, madencinin “Size oy verdim” demesi üzerine ise Elitaş’ın “Bana ne, vermeseydin” dediğini aktardı. 

Uyar Madencilik’ten alamadıkları tazminatları için 5 yıldır mücadele eden Somalı madenciler, seslerini duyurmak çabasında. 4 Temmuz günü aileleriyle birlikte geldikleri Ankara girişinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önünde eylem yapacakları gerekçesiyle polis tarafından kente girişlerine izin verilmedi.

Kent girişinde bekleyişlerini sürdüren maden işçileri, örgütlü bulundukları Bağımsız Maden İşçileri Sendikası yöneticilerinden oluşan bir heyetle dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri ile görüştü. Bakanlık yetkilileri haklarını isteyen madencilere, “Haklarınızı veremeyiz emsal olur” yanıtı verdi.

‘Bana ne? Bana mı çalıştınız?’

Maden işçileri AKP Grup Başkanvekili ve MYK Üyesi Mustafa Elitaş’la görüştü. Bu görüşmede Elitaş ile bir madenci arasında geçen diyalog şok etkisi yarattı. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu’nun aktardığı o diyalog şöyle:

Madenci: Hakkımızı ödeyeceksiniz

Elitaş: Bana ne? Bana mı çalıştınız?

Madenci: TKİ’ye iş yapan firmada çalıştım. AKP üyesiyim. Oy verdim kesintiniz.

Elitaş: Bana ne? Vermeseydin…”

‘Bir işçinin başına bir şey gelirse sorumlusu Elitaş’tır’

Bağımsız Maden İş Sendikası’nın Twitter hesabından Başaran Aksu’nun yaptığı konuşmanın videosu paylaşıldı. Videoda Aksu, “Tansiyonu yükselten arkadaşlarımızın ölümüne sebep olur. Eğer burada bir işçinin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu Mustafa Elitaş’tır. Ya çözün ya çekilin!” dedi.

 ‘Elitaş kanunun Meclis’e gitmesini engelliyor’

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, AKP’li Elitaş ile yapılan görüşmenin ardından açıklama yaptı. Mustafa Elitaş’ın 2 aydır kanunun Meclis’e gitmesini engellediğini söyleyen Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Elitaş’a sormak lazım; Bize 3 defa ‘yol buluyoruz’ dediniz. Yol kanundur. Kanundan başka nasıl yol olur? Siz yıllardır alışmışsınız yolsuzluğa. Biz kanun istedik. Kanun yok mu? Çevik kuvvet, asker, jandarma hepsi karşımızda. Neden? Bu nasıl bir adaletsizlik? Yeter artık.” 

İşçilerin Meclis’e yürüyüşüne müdahale

Öte yandan, maden işçileri bugün bulundukları yerden Meclis’e doğru yürüyüşe geçmek için bir araya geldi. CHP Milletvekili Özgür Özel madencilere destek amaçlı ziyarette bulundu. Ancak polisler Meclis’e yürüyüşe müdahale etti.

Madenciler, tepki olarak “Vur vur inlesin Ankara dinlesin” ve “İşçi burada Soylu nerede” sloganlarıyla bulundukları yerde baretlerini kırdı. Açıklama yapan Başaran Aksu, 15 yıldır hak mücadelesi verdiklerine dikkati çekerek, “Köle değiliz eşitlik istiyoruz” dedi. Aksu, “Her önüne gelen Ankara’ya girebiliyor, biz giremiyoruz, ne yaptık biz? Hırsızlık mı yaptık? Katil miyiz? Türkiye halkına sesleniyoruz; bizi görün, yanımızda olduğunuzu hissettirin.” diyerek, dayanışma çağrısı yaptı. Madencilerin Ankara girişinde bekleyişi devam ediyor.  

Kaynak: MA