AKP’li Zengin: Ülkede AK Parti gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu

HDP’nin şüpheli kadın ölümleri ve kadına yönelik şiddetin araştırılması konusunda verdiği önergenin Meclis’te görüşülmesi sırasında söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu ülkede AK Parti gelene kadar ‘kadın’ kelimesinin adı yoktu” dedi.

Zengin’in bu sözlerine tepki gösteren avukat Nakıpoğlu, “Kadınlar bu topraklarda en uzun ve eski mücadele edenlerdir. Kadının adını bakanlıktan silen ise partinizdir. 2016’dan beri çocuk istismarı faillerini serbest bırakmak için uğraşıyor sözcüsü olduğu parti.” diye belirtti.

Meclis Genel Kurulu’nda HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in, başta Ağrı olmak üzere şüpheli kadın ölümleri ve kadına yönelik artan şiddette dair Meclise verdiği önerge görüşüldü. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; HDP Meclis Grubu adına önergeyle ilgili konuşan Milletvekili Taşdemir, bir ay içerisinde sadece Ağrı’da 5 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini, yine Mardin’de 4 kadın, Diyarbakır’da 2 kadın, Sinop ve Antalya’da 2 kadının intihar ettiği iddiaları ile yaşamını yitirdiğini söyledi.

‘Otopsi raporlarında şiddet bulgularına rastlandı’

Şüpheli bir biçimde yaşamını yitiren bu kadınların çoğunun vücudunda darp izine rastlandığını belirten Taşdemir, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda kadınların aileleri de beyanda bulundu; kadınların aile içerisinde şiddet gördüğünü, şiddete maruz kaldığını ifade etti. Otopsi raporlarında şiddet gördüğüne dair bulgulara rastlandı. Yine, bu korkunç beyanlara ve bu tabloya rağmen ciddi bir soruşturma yürütülmedi. Olay intiharmış gibi algılanmak istendi ve intihar süsü belki de verildi. Bu şekilde olay sıradanlaştırılmaya çalışılıyor.”

Taşdemir, bu ölümlere dair etkin bir soruşturma yürütülmediği gibi hem Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hem de söz konusu illerin Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’nin de hiçbir girişimde bulunmadığı gibi bir açıklama dahi yapmadığını dile getirdi.

AKP sıralarında itirazlar

Konuşması sırasında AKP grubu sıralarından uğultular yükselmesi üzerine Taşdemir, “Evet, arkadaşlar, çok ciddi bir konu konuşuyoruz. Eğer konuşmak istiyorsanız dışarı çıkın ya da sessiz olun biz burada düşüncelerimizi ifade edelim.” sözlerini sarf etti.

Konuşmasına devam eden Taşdemir, resmi istatistiklere göre Türkiye’de 2020’nin ilk üç ayında 66 kadının öldürüldüğünü, 31 kadının tacize uğradığını, 145 kadına şiddet uygulandığını ve özellikle pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin yüzde 30’lara vardığına dikkat çekerek, durumun çok daha korkunç olduğunu bildiklerini söyledi.

‘Bu ülkede bir cins kırımı yaşanıyor’

Bu nedenle kadın örgütlerinin çağrılarda bulunduğunu söyleyen Taşdemir, şöyle devam etti: “Bu ülkede gerçekten bir cins kırımı yaşanıyor ama bu ciddiyetle yaklaşan bir iktidar, bir mekanizma söz konusu değil. Bununla mücadele eden bütün mekanizmalar zaten bizzat bu iktidarın eliyle ortadan kaldırıldı. Onun için de biz diyoruz ki sorumluluğunuzu yerine getirin sessiz kalmayın, kadına yönelik şiddet ve özellikle son günlerde artan şüpheli ölümlere ilişkin bu araştırma önergemizi kabul edin, bir araştırma komisyonu kurulsun, kadınlar neden intihara sürükleniyor? Neden kadınlar katlediliyor? Bunu bu komisyon araştırsın, kamuoyuyla paylaşsın sonucunda da ciddi mekanizmaları hep birlikte örelim, kadına yönelik şiddetle ciddi bir mücadele hattı da oluşturalım.”

Önerge reddedildi

Önerge, AKP ve MHP gruplarının oyları ile reddedildi.

‘Kadına yönelik şiddetten siz sorumlusunuz’

Oylama sonrası yeniden söz alan Taşdemir, “Bakın, kadına şiddet politiktir, öyle, değerlerle falan izah edilecek durum değildir. Onun için de bu ülkeyi on sekiz yıldır siz yönetiyorsunuz, kadına yönelik şiddette de siz sorumlusunuz, elbette ki bunun hesabını da siz vereceksiniz, biz de burada bunu söyleyeceğiz. Buyurun burada varsa sözünüz ifade ediniz, bağırmak çağırmanın dışında” dedi.

AKP’li Zengin: AK Parti gelene kadar Türkiye’de kadının adı yoktu

HDP ve MHP milletvekilleri arasında çıkan tartışma üzerine Meclis Bakanı’nın söz verdiği AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise yaptığı konuşmada AK Parti gelene kadar Türkiye’de kadının adının olmadığını iddia etti. Zengin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkede AK Parti gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu Türkiye’de. Partimizin daha evvel yaptığı kadın kongresinde şunu söylemiştim. Eğer Türkçede kelimelerin dişisi, erili olsaydı bir kadın kelimesi olurdu. AK Parti’yi inşa eden kadınlardır. O yüzden ben, kadın, erkek arkadaşlarımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız biz yaptığımız çalışmalarda kadınların hayatını kolaylaştırmak için gayret ediyoruz.”

İYİ Partili Yokuş: AKP’den önce Türkiye de yoktu!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un “AKP’den önce kadının adı yokmuş ülkede(!)” sözleriyle tepki gösterdiği AKP’li Zengin’in “Aynen öyle, aynen öyle” yanıtı vermesi üzerine Yokuş, bu kez “AKP gelmeden önce Türkiye yoktu ya(!)” dedi.

‘Kadının adını bakanlıktan silen partinizdir’

Zengin’in ifadelerine kadın aktivistler sosyal medya platformu twitterdan tepki gösterdi. Avukat Selin Nakıpoğlu, Zengin’in hesabını etiketleyerek twitterda yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Hiç bir dönem köşesine çekilmeyenler, sözünü söylemek için korkmayanlar kadınlardır. Bu topraklarda en uzun ve eski mücadele edenlerdir. Kadının adını bakanlıktan silen ise partinizdir. 2016’dan beri çocuk istismarı faillerini serbest bırakmak için uğraşıyor sözcüsü olduğu parti. Kadından sorumlu devlet bakanlığını 2011’de mensubu olduğunuz parti kapatmadı mı? partiniz iktidara gelene kadar ‘kadın ve şiddet’ kelimeleri aynı cümlede bu kadar sık anılmıyordu.”

Filmmor da twitter hesabından “Yıl 1987” tarihiyle Zengin’i etiketleyerek o dönemden kadın eylemlerinin fotoğraflarını paylaştı. Filmmor başka bir paylaşımında ise “Kadın filmleri festivali de yoktu, parası olan Creteil’e gidiyodu film görmek için…” ifadelerini kullandı.

Feminist aktivist Hatice Kapusuz da twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Kadın kelimesinin kullanımları; Hamile kadın sokakta gezmez, Bir kadının en iyi kariyeri anneliktir, Kadın mıdır kız mıdır? Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, ya kiralıktır ya satılık. Kadın herkesin içinde kahkaha atmayacak…. “