AKP’lilerin Gezi’ye yönelik ‘Eşkıyalık, vandalizm’ sözlerine CHP ve HDP’den tepki

Tüm suçlanan kişileri beraat eden Gezi davası kararına ilişkin konuşan AKP’li Mehmet Muş, Gezi direnişini “Vandalizm” ve “eşkıyalık” olarak gördüklerini belirtmesi üzerine gerginlik yaşandı. CHP’li Engin Altay, Gezi’yi devletin terörize ettiğini belirtirken, HDP’li Saruhan Oluç ise “Vandalizm” suçlamasını reddettiklerini söyledi.

Meclis Genel Kurulu’nda, bugün görülen duruşmasında tüm sanıkları hakkında beraat kararı verilen Gezi gerginliği yaşandı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Gezi davasında sanıkların beraat etmesiyle sonuçlanan yargı kararına saygı duyduklarını ancak AKP olarak Gezi direnişini “vandalizm” olarak gördüklerini ifade etti. Muş, “Hak arama iddiasıyla oradaki araçları yakmak, oraları dağıtmak bir hak arama yöntemi değildir, vandalizmdir” dedi.

‘Vandalizm insanlar içinde uyurken çadır yakmaktır

Muş’un bu açıklamasına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz alarak karşılık verdi. Altay, Gezi direnişi sırasında “Vandalizm” kavramını AKP ile yollarını ayıran Hüseyin Çelik’e ait bir kavram olduğu hatırlatmasında bulundu. Altay, “Asıl Vandalizm insanlar doğa ve çevre hassasiyetiyle Taksim Gezi Parkı’na çadır kurmuş, şiddete başvurmadan, tepki ve protesto hakkını kullanırken; insanların içinde uyudukları çadırların bile bile yakılmasıdır. Çadırları yakılan o insanlar, can havliyle kendilerini öldürmeye yönelmiş o insanlara saldırmaları devletin isteği ve tahrik etmesiyle yapılmıştır. Bir Vandal aranıyorsa Gezi Parkı’nda bunları yapan devlet görevlilerine bakacaksınız. Devlet buna göz yumuyorsa ki yumdu, AKP’nin devleti vandalizme tevessül etmişti” diye konuştu.

‘Vandalizmi Çapkın ve Mutlu’da arayın’

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, insanları vandalizmle suçlamanın doğru olmadığını belirterek, “Bu vandalizm suçlamasını reddediyoruz. Vandalizmden bahsedilecekse FETÖ örgüt üyesi nedeniyle ceza alan dönemin Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile valisi Hüseyin Avni Mutlu’dan bahsetmek gerekiyor. O dönemde son derece barışçıl başlayan protestoları provoke etmiş olan devlet yöneticilerinden, kişilerde aramalısınız” dedi.

Yeniden söz alan AKP’li Muş, Gezi’yi eşkıyalıkla itham ederek, “Mahkeme böyle bir suç yoktur demiyor ki, somut delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı veriyor. 10 gün boyunca çadır mı yakıldı orada. Bu eşkıyalıktır, bizim meseleye bakışımız budur” ifadelerini kullandı.

Gezi’yi devlet terörize etti

CHP’li Altay, Gezi’ye eşkıyalık demenin 30 milyona eşkıya demek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gezi her yerde vardı. Gerçekten iyi niyetle, samimi bir çevre hassasiyetiyle başlayan bir  hareketi kreminize, terörize eden devlettir. Yüzüne maske takıp belediye otobüslerini yakanlar da ajan provokatörler olduğunu, polisin olduğunu Sayın Muş’ta iyi biliyor. Eşkıyalık sözünü Sayın Muş’a iade ediyorum.”
Mezopotamya Haber Ajansı