AKP’nin ‘ekonomik önlem paketi’ yasa teklifi komisyonda

AK Parti’nin yeni tip koronavirüs salgınına karşı hazırladığı ‘ekonomik önlem paketi’ne ilişkin kanun teklifi görüşmelerine Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlandı.

Teklifte, ücretsiz izne ayrılan işçilere günlük 39,24 lira nakdi destek ve iş sözleşmesinin işveren tarafından 3 ay süreyle feshedilmemesi yer alıyor.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu toplandı – AA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri başladı. Komisyon AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Teklif sahibi olarak komisyona bilgi veren AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, teklifin, Covid-19 salgınının ekonomik ve sosyal hayata olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla öğrenciler, işçiler, işverenler, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler ve birçok alanda hizmet yürüten kurum ve kuruluşlara nefes aldıracak düzenlemeler içerdiğini savundu.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir – AA

‘Ücretsiz izne ayrılanlara günlük 39,24 lira nakdi ücret’

Teklifle getirilen düzenlemeleri anlatan Aydemir, ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan veya işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilere günlük 39,24 lira nakdi ücret desteği sağlanacağını belirtti.

‘İş sözleşmesi 3 ay süreyle feshedilmeyecek’

Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı şekilde sonlandırılabilmesine ilişkin düzenleme yapılacağını anlatan Aydemir, teklifle, her türlü iş sözleşmesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemeyeceğini, konutlara ve faaliyetleri durdurulan iş yerlerine ilişkin su faturası borçlarının belediyeler tarafından 3 ay süreyle ertelenebileceğini ifade etti.

DİSK tepki göstermişti

Söz konusu teklife tepki gösteren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, düzenlemenin ücretsiz izinleri yasalaştıracağını belirterek, “Ücretsiz izni dayatmaya, meşrulaştırmaya ve işçileri sefalete mahkum etmeye yönelik olan böyle bir düzenleme asla kabul edilemez.” demişti.