AKP’yi eleştiren mülteci Erzurum GGM’ye gönderildi

AKP’ye yönelik eleştirel paylaşımları gerekçesiyle hakkında sınır dışı edilme kararı verilen mülteci Munip Ali, İzmir’den Erzurum GGM’ye gönderildi.

Antep’te Furkan Vakfı üyelerine yönelik cami içerisinde biber gazıyla müdahale görüntüleri ve AKP’nin kongre görüntüleriyle kıyaslama yapmasının ardından “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçlamasıyla mülteci Munip Ali gözaltına alındı. Ali hakkında, “Kamu düzeni ve güvenliği açısından tehlike oluşturma” gerekçesiyle sınır dışı edilme kararı verildi. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) idari gözetim altında tutulan Ali’nin 7 Mayıs Cuma gecesi apar topar Erzurum GGM’ne gönderildiği öğrenildi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Meral Kaban, müvekkilinin götürülürken bilgilendirilmediğini, gerekçe belirtilmeden “hazırlan gidiyoruz” denilerek götürüldüğünü kaydetti. Kaban, “Müvekkilim beni aradığında nereye götürüldüğünü bilmiyordu. Telefonla konuştuğu sırada yanındaki yetkiliye sormasıyla Erzurum GGM’ye götürüldüğünü öğrendi. Bana da telefon yoluyla bildirdi” dedi.

İkinci kez cezalandırma

Ali’ye ikinci kez bir cezalandırma uygulandığını vurgulayan avukat Kaban, “Hem ailesinden hem avukatından uzaklaştırıldı. Bir cezalandırma yoluna gidildi. Hukuki süreci bekliyoruz. Adliyeler kapalı, birçok kurum ve personel bulunmamakta. Bu sürecin tamamlanmasını bekleyeceğiz” diye belirtti.

Kaban, Erzurum GGM’den Ali’nin yeniden İzmir GGM’ye gönderilmesi için talepte bulunacağını ifade etti.

Kaban, verilen sınır dışı kararına ilişkin de İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne ve yürütmenin durdurulması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurduklarını kaydetti.

MA / İZMİR