Akşener: Bütün hedefleri aşağı çektiler ama hala uçuyoruz diyorlar

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, iktidara ekonomi politikaları üzerinden yüklenerek, “Kayınpederinin 2023 hedeflerini çöpe atan damat bakan oralı değil ama çarşıda, pazarda, mutfakta yangın var. Bütün hedefleri aşağı çektiler ama hala ‘uçuyoruz’ diyerek pembe tablolar çiziyorlar.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Akşener, konuşmasına basın danışmanı Murat İde’ye geçmiş olsun diyerek başladı. İde’nin geçen hafta Giresun’da, 2015’te yazdığı bir yazı nedeniyle göz altına alındığını hatırlatan Akşener, şunları kaydetti:

“Ne çektin be Murat. Hakarete uğradın. Saldırıya uğradın. Gözaltına alındın. Neden? Hakikati yazdığın, hakikati söylediğin için. Hakaret ettiler diye susacak mısın? Dövmeye çalıştılar diye korkacak mısın? Hapisle tehdit ettiler diye kaçacak mısın? İde, bu sorulara hayır cevabı verdi. Allah senden razı olsun. İyi ki varsın, iyi ki bizimlesin sevgili Murat kardeşim.”

‘Orman yangınları birinci gündem maddesi olmadı’

Hatay ve Kahramanmaraş’taki orman yangınlarına işaret eden Akşener, Hatay’da, kent merkezine dayanan alevlerin yarattığı tahribatın, onlarca yılda tamir edilemeyeceğini söyledi. Doğayı yakanları Allah’a havale ettiğini dile getiren Akşener, “Bu işin arkasında, hayata ve insana dair ne varsa düşman olan, terör örgütünün olduğu şüpheleri var. Bu konuda güvenlik birimlerimiz hızlı hareket etmeli, gereğini bir an önce yapmalı.” ifadesini kulandı.

“Türkiye bu yangınları, dünyanın birinci gündem maddesi yapmalıydı ama olmadı” diyen Akşener, “Çünkü bunu yapmak için devlet ciddiyeti gerekir, liyakat gerekir, vatan sevgisi gerekir. Vatanının her ağacını, her canlısını kutsal bilmek, önemsemek gerekir.” dedi.

‘O bölgelere dikilecek tek bir binanın vebali büyüktür’

Milletin, yangın felaketini bir rant felaketinin takip edeceğinden endişe duyduğuna işaret eden Akşener, “O bölgelere dikilecek tek bir binanın, otelin veya konutun vebali büyüktür. Kül olan alanlarla ilgili ağaçlandırma çalışmalarını, bir an önce başlatın, ve bunu şeffaf bir biçimde yapın, vatandaşlarımızın endişesini giderin.” dedi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fotoğraf: AA

‘Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır’

Azerbaycan’daki gelişmeleri yakından takip etiklerini söyleyen Akşener, “İlan edilen ateşkese rağmen, utanmadan sivil kardeşlerimize saldıran Ermenistan’ı da dikkatle takip ediyoruz. Moskova’daki ateşkes masasından kalktıktan birkaç saat sonra, Gence’de sivillere bomba yağdıran bu gözü dönmüşlüğü, artık dünya daha iyi tanımalıdır.” şeklinde konuştu.  Kurulacak bir masada Türkiye’nin olması gerektiğini savunan Akşener, şöyle devam etti

“Bir kez daha uyarıyorum ki Türkiye o masalarda kardeşinin yanı başında oturmalıdır. Bunu, Azerbaycan’ımızın yalnız olmadığını dosta düşmana göstermek için yapmalıdır.  İktidarı bu konuda daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Yurt dışında, ilgili ülkelerde, diplomasi ve lobi faaliyetlerine ağırlık verilmeli, haklılığımız dünyaya anlatılmalıdır.” 

‘Bütün hedefleri aşağı çektiler ama hala uçuyoruz diyorlar’

Akşener, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek konuşmasına devam etti. Anadolu’yu gezdiklerini ve kötü bir tabloyla karşılaştıklarını belirten Akşener, “Milletimizin gerçeklerini dinliyoruz. Partili damat ekonomisinin vurduğu esnafımız, her yeni durakta daha kötü bir tabloyla karşılaşıyor. Kayınpederinin 2023 hedeflerini çöpe atan damat bakan oralı değil ama çarşıda, pazarda, mutfakta yangın var. Bütün hedefleri aşağı çektiler ama hala ‘uçuyoruz’ diyerek pembe tablolar çiziyorlar.” şeklinde konuştu.

‘Millete sabret diyeceğine sen asıl git fantastik harcamalarını kıs’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletten sabırlı olmasını istemesini eleştiren Akşener, şöyle konuştu:

“Sayın Erdoğan, millete ‘sabret’ diyeceğine sen asıl önce git, 500 milyon dolarlık uçağını satıp sarayın fantastik harcamalarını kıs. Bu dar zamanda asıl önce sen biraz sabret ama edemezsin. İsrafa, lükse, şatafata çok alıştın. Ballı ihalelere gelince sabır yok, yandaşa vergi affına gelince sabır yok, makam arabası saltanatı sürenlere gelince sabır yok, sarayın masraflarından bir kuruş tasarruf etmeye gelince sabır yok, itibar diye süslediği savurganlıktan milim geri adım atmaya gelince sabır yok. Ama tenceresi kaynamayan analara, ay sonunu getiremeyen emekliye, iş bulamayan gence, uzaktan eğitim için çocuğuna bilgisayar alamayan babalara, siftah yapmadan dükkanını kapatan esnafa, kredi borcu gırtlağına dayanmış milyonlarca vatandaşıma gelince ‘sabır’ öyle mi? Geçeceksin bunları Sayın Erdoğan. Cefayı bal eylemek millete, sefayı bal eylemek saray ve şürekasına. Yok öyle yağma, Sayın Erdoğan.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Fotoğraf: AA

‘Bakan dövize bakabilseydi bütün öğrencilerimize bilgisayar verilebilirdi’

Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın doların yükselişine aldırış etmediğini ve bu yükselişi frenlemek için Merkez Bankası’ndaki dövizi satmak zorunda kaldığını söyledi. Merkez Bankası döviz rezervinin eridiğini belirten Akşener, şunları ifade etti:

“Yurt dışına ihraç edilen tahvillerden zararımız ne kadar biliyor musunuz? 3,5 milyar dolar. Yani yaklaşık 28 milyar lira. Hani ‘500 bin öğrencimize tablet dağıtacağız.’ diyorlar ya, tanesi bin liradan ne eder? 500 milyon lira. İşte, tek kalemde onun 56 katı zarar var. Damat bakan reklamlardan gözünü çevirip dövize bakabilseydi, 500 bin öğrencimize değil, Türkiye’deki bütün öğrencilere bilgisayar verilebilir, bütün öğrencilerimize ücretsiz internet imkanı sunulabilirdi.” dedi.

Akşener’den Aile Başkanı Selçuk’a: Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarını eleştiren Akşener, şunları kaydetti: “Emekli maaşı ödemişler. Eliniz mecbur. Sanki hayır yapmışlar, ödemişler. Türkiye 20 sente muhtaçken bile emekli maaşı ödedi. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? Ne zaman bu kadar uçtunuz? Ne kadar zamandır insanımızdan bu kadar uzaksınız? Beş müteahhit ile yatıp kalkarsanız ya huyundan ya suyundan size de geçer. Utanır insan biraz.” ifadelerini kullandı.

‘KOBİ’ler dünyayla rekabet edemez hale gelerek can derdine düştü’

KOBİ’lerin sorunlarına da değinen Akşener, Türkiye’de 3 milyon 200 bin KOBİ olduğunu, KOBİ’lerin istihdamın dörtte üçünü, yaratılan katma değerin yarısını ve ihracatın da yüzde 55’ini gerçekleştirdiğini söyledi.

Akşener, konuşmasının ortasında Marmara ve İç Anadolu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya’yı kürsüye davet etti. Kaya’nın açıklamalarının ardından konuşmasını sürdüren Akşener, bir zamanlar dünyanın her yerine mal satan ve ekonominin bel kemiği olan KOBİ’lerin, dünyayla rekabet edemez hale gelerek, can derdine düştüğüne işaret etti. İktidarı sadece eleştirmediklerini, çözüm önerilerini de sunduklarını vurgulayan Akşener, şöyle devam etti:

“İktidarda olsak çalışan başına 10 bin lira işletme sermayesi desteği verirdik. SGK ve vergi borçlarıyla birlikte, 2020 yılına ait tüm borçları en az 5 yıl vadeyle yeniden yapılandırırdık. Bütçeden yapılacak doğrudan destek ödemelerinin yanı sıra, kredi borcunu geri ödemekte zorlanan esnafa, en az bir yıl ödemesiz yeni kredi imkanı tanırdık. Esnafımızı zorlayan elektrik faturası, kira stopajı ve sigorta primlerini, Mart 2020’den başlayarak 2021 sonuna kadar yüzde 25 düşürürdük. Yardım süsü verilen kredilerin ödemelerini de vakit kaybetmeden uzun vadeli olarak yeniden yapılandırırdık. Türkiye’nin bunları yapabilecek gücü de imkanı da var. Yeter ki rant çeşmesinin suyu kesilsin. Saray ve müteahhitleri konforlarından biraz fedakarlık etseler yeter.”

‘Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülkeye vereceği hiçbir şey olmadığını herkes gördü’

“Eşi dostu zengin etmeye programlanmış zihinlerin devri artık bitti.” diyen Akşener, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin bu ülkeye vereceği hiçbir şey olmadığını herkesin gördüğünü, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi durumunda milletin zengin, mutlu ve huzurlu olacağını kaydetti.

Öte yandan İYİ Partinin 2. Olağan Kurultayı’nda Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği seçimi için delegelere “oy verilmeyecekler” listesi gönderildiği iddialarıyla başlayan tartışmalardan dolayı muhalif oldukları söylenen bazı milletvekillerin geçen hafta olduğu gibi bu hafta da grup toplantısına katılmamaları dikkati çekti.

Kaynak: AA