Akşener: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tutmadı

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tutmadığını belirterek, hukukun üstünlüğünün ve kuvvetler ayrılığının olmadığını söyledi.

İYİ Parti Demre İlçe binası.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Antalya’daki programının ikinci gününde İYİ Parti Demre ilçe binasında konuştu. Akşener, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin tutmadığını belirterek, hukukun üstünlüğünün ve kuvvetler ayrılığının olmadığını söyledi.

‘Görevdeki bakanların isimlerini sayamıyorum’

Partililere ve gazetecilere “Şu an görevdeki bakanların ismini sayabilir misiniz?” diye soran Akşener, “Şahsen ben sayamıyorum. Çünkü seçilip gelip vatandaşın derdini dinlemiş kişilerden oluşmuyor, hiçbirine ulaşılamıyor.” dedi.

AK Parti milletvekillerinin de ulaşamadığını belirten Akşener, şunları kaydetti: “Zaten muhalefetin vekilleri hiç ulaşamıyor. Halbuki siyasi cenahta seçilerek gelmenin önemini bilen, hangi siyasi partiden olursa olsun eskiden o bakanlara bile ulaşılabiliyordu. Bu Türkiye’ye nefes aldırmıyor. İYİ Parti olarak bir proje teklifinde bulunduk o da İyileştirilmiş, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’dir.”

‘Vatandaşın yüzde 64’ü parlamenter sistem istiyor’

İYİ Parti Demre İlçe binası.

Önceden anket yapanların güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili soru sormadığını ancak 3 aydır bu sorunun sorulduğunun altını çizen Akşener, son rakamlara göre vatandaşın yüzde 64’ünün iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemi istediğini söyledi.

Akşener, konuşmasının ardından gazetecilerinin sorularını yanıtladı. Akşener’e, Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın 28 Haziran’da seçim olacağına dair tweeti soruldu. Akşener, böyle bir tweetten bilgisi olmadığını belirterek, “Ben şahsi olarak acil bir erken seçimi öngörmüyorum. Ne olur ne olmaz hakkında bir fikrim yok. Mesela 24 Haziran seçimini parti kurulduğu andan itibaren öngörmüştüm. Ama bugün herhangi bir şeyi öngöremiyorum.” dedi.

‘Seçime Tayyip Erdoğan karar veriyor’

Eskiden seçim konuşulduğunda gözlerin Meclis’e döndüğünü ancak bugün bir kararname ile seçim olabileceğine dikkat çeken Akşener, şimdi kendilerinin bilmediklerini çünkü yeni sistemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçime karar verdiğini söyledi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Demre Belediyesi önünde partililere seslendi.

Daha sonra Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya’yı makamında ziyaret eden Akşener, ziyaretinin ardından belediye binası önünde toplanan partililere seslendi. Akşener, “Ben Ahlat’a gittim kuş uçmuyor kervan geçmiyor. Kendime oradan kiralık bir ev tuttum. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Orada saray yapılıyor” dedi. Akşener “Burası da sit alanı burayı görürlerse yandık” diye konuştu.