Akşener: Erdoğan milletin acılarıyla TOKİ diyerek empati kurdu

Grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Van’daki çığ felaketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletin acılarıyla, “TOKİ, inşaat.” diyerek empati kurduğunu belirtti.

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak üzerinden yüklenerek, “Sayın Erdoğan; damadını çok beğeniyorsan, git kendin şirket kur, onu batırsın. Milletin rızkıyla daha fazla oyun oynatma.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Meclis Grup Toplantısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. İdlib’deki 5 askerin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Akşener, bu olayın ardından yapılan açıklamanın geçen haftaki açıklamanın aynısı olduğuna işaret etti. Akşener, “‘Saldırı noktaları, ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alınmış ve gerekli cevap verilmiş…’ Devletin sözüne inanmak durumundayız. Ancak bu inancımız, tahammül sınırlarını zorlayan bir noktaya geldiğimiz gerçeğini, ortadan kaldırmıyor. Evet, artık tahammülümüz kalmadı.” dedi.

‘Gerekeni yapın’

Akşener, “Ülkemizi soktuğunuz Suriye bataklığında, Mehmedim can veriyor, siz daha neyi bekliyorsunuz? Diplomasi seçeneği elbette kıyıda durmalı; Ama Mehmedim toprağa düşerken ve bunu bir devletin askeri yaparken, lafı uzatmanın anlamı yok. Mikrofon delikanlılığını artık bırakın ve gerekeni yapın!” şeklinde konuştu.

‘Çığ ve uçak kazasında sorumsuzluklara dair iddialar var’

Van’daki çığ felaketi ile İstanbul’daki uçak kazasını hatırlatan Akşener, kazaların hayatın bir gerçeği olduğu ancak her iki kazada da işin uzmanlarının hatalara işaret ettiğine dikkat çekti. Gösterilmesi gereken dikkatin, gösterilmediğinden bahsedildiğini söyleyen Akşener, “Henüz aydınlığa kavuşmamış sorumsuzluklara dair iddialar var.” dedi.

‘Biz ne zaman bu kadar ciddiyetsiz bir ülke haline geldik?’

Pist dışına çıkan uçak için yardıma gelen özel harekat mensuplarının havalimanındaki çukura düşerek yaralandığını, kazazedelerin yolcu otobüslerinde taşındığını hatırlatan Akşener, “Her felakette sergilenen bu beceriksizlik, benim uykularımı kaçırıyor. Siz bu halde, nasıl bu kadar rahat uyuyorsunuz? Nasıl oluyor da, her şey yolundaymış gibi davranabiliyorsunuz?”

“Bana ve partime yönelik tehditlerinizden, zorbalıklarınızdan, yalanlarınızdan korkmadık” diyen Akşener, ama bu ciddiyetsizliğin, vurdumduymazlığın kendisini korkuttuğunu söyledi.

‘Virüs gelirse o zaman düşünürüz diyorlar’

Çin’den yayılan koronavirüs salgınına karşı Dünya’nın ayakta olduğuna dikkat çeken Akşener, “Çin’de yaşananları gördükten sonra, ‘Acaba biz ne kadar hazırlıklıyız?’ diye sormamız gerekir.” dedi. Akşener, ” ‘Uzakdoğu’dan gelen yolcuları termal cihazlarla tarıyoruz.’ dediler. Ateşi çıkan yolcu varsa kontrol ediliyor, ateşi yoksa geçip gidiyor.” dedi.

İş işten geçtikten sonra ailelere başsağlığına gitmenin, cenazelere katılmanın, evi yıkılanlara ev tahsis etmenin, ölümcül virüslere karşı dut pekmezi yemenin tedbir olmadığına vurgu yapan Akşener, “Tedbir almak, felaket başa gelmeden çalışmak, en kötü senaryoya göre hazırlanmaktır. Tabi ağaların keyfi yerinde… ‘Virüs gelirse, o zaman düşünürüz.’ diyorlar. ‘Deprem olursa, çığ düşerse, ya da uçak kazası olursa, o zaman düşünürüz.’ diyorlar. Tedbirli olmak sizin için bu kadar zor mu? Anladık, nasihatten feyz almıyorsunuz. Peki yitirdiğimiz canlardan ne zaman ders alacaksınız?” dedi.

Bunları sadece eleştirmek için değil, bir seferberliğin başlaması için söylediğine vurgu yapan Akşener, uzmanların İstanbul depremi konusunda yaptığı uyarıları hatırlatarak, “İstanbul’un, siyasi polemiklerle kaybedecek vakti yok.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Seferberlik’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Akşener, şöyle konuştu: “Kanal İstanbul için seferber olacağımıza, gelin, bir kentsel dönüşüm seferberliği başlatalım. Rant konuşacağımıza, gelin, İstanbul’daki binalara, sismik izolatör sistemlerini nasıl entegre edeceğimizi konuşalım. Gelin, gereken adımları atalım, ‘İstanbul depreme hazır.’ diyelim.”

‘Sonra fantastik projen varsa getir tartışalım’

Önde tedbir alınarak şehirlerin deprem felaketine karşı korunması gerektiğini söyleyen Akşener, şöyle konuştu: “Ondan sonra ne kadar fantastik projen varsa getir tartışalım. İstersen, Karadeniz’den Akdeniz’e kanal projesi getir, İstersen, Karadeniz’den Akdeniz’e kanal projesi getir, Onu tartışalım. İstersen, İstanbul’dan Diyarbakır’a tüp geçit projesi getir, Onu tartışalım. İstersen, Mersin’den Mısır’a köprü projesi getir, Onu tartışalım. İstersen, damadının ‘Biz dersek vatandaş inanır.’ dediği; Ankara’dan Ay’a duble yol projesini getir, Onu tartışalım. Ama önce milletin canını güvence altına alalım.” dedi.

‘Erdoğan milletin acılarıyla TOKİ diyerek empati kurdu’

Akşener, Van’daki çığ felaketinde televizyonların Erdoğan’ın Kırıkkale mitinginde yaptığı konuşmayı verdiğini hatırlatarak, “Çığ altındaki vatandaşlarımızın kurtulması için, gözümüzün kulağımızın Van’da olduğu saatlerde, bu ülkenin Cumhurbaşkanı: TOKİ’den, inşaattan bahsediyor. Üstüne üstlük mitingi de, ‘Size keyif çayı getirdim.’ diyerek, toplanan vatandaşlara, çay paketleri atarak bitiriyor. İşte size, ‘Milletin adamının’ geldiği son durum… İşte size, ülkeyi inşaat şantiyesi olarak gören Sayın Erdoğan’ın; milletin acılarıyla, ‘TOKİ, inşaat…’ diyerek kurduğu empati… Yazıklar olsun.”

‘Git kendin şirket kur damadın onu batırsın’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı aynı zamanda damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak üzerinden eleştiren Akşener, şöyle konuştu: “Damat Bey, ‘Dolar 5 liranın altına inecek.’ dedi, dolar 6 liranın üzerine çıktı. ‘Enflasyon düşecek.’ dedi, o kadar kurcalamasına rağmen, enflasyon yüzde 12 buçuğa fırladı. Sayın Erdoğan; Damadını çok beğeniyorsan, git kendin şirket kur, onu batırsın. Milletin rızkıyla daha fazla oyun oynatma. Unutma ki; Türkiye şirketinin sahibi bu aziz millettir. Ya damadını görevden alır, ekonomiyi işi bilen birine teslim edersin; ya da bu millet, seni de damadınla birlikte kapının önüne koyar, bilesin. Söylemedi deme…”

‘FETÖ ile ilgili önergelerimiz reddedildi’

Erdoğan ile Başbuğ arasında yaşanan tartışmaya değinen Akşener, “Biz bu tartışmada, şahıslarla değil, kurumlarla ilgiliyiz.” dedi. Meclis’e adım attıkları günden itibaren verdikleri önergelerle FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasını istediklerini belirten Akşener, “Bizzat şahit olduğunuz gibi, kendileri dışında herkesi FETÖ’cü ilan eden AK Parti ve küçük ortak, bu önergelerimizi her defasında reddetti.“ dedi.

‘Siz önerge verin biz destek verelim’

Bir kez daha çağrı yaptığını söyleyen Akşener, “Madem bizim önergelerimize destek vermiyorsunuz o zaman siz bir önerge verin, ‘FETÖ’nün siyasi ayağını araştıralım.’ deyin. Biz sizin önergenize destek verelim. Çünkü Türkiye’nin bu hesabı artık kapatması lazım.” dedi.

Akşener, Hatay’da “Çocuklarım aç” diyerek kendisini yakan babanın acısının yürekleri dağlarken AK Partili bir meclis üyesinin “Kimse açlıktan kendini yakmaz.” sözlerine tepki gösterdi. Akşener, “İşte bu, milletine yabancılaşmış, milletiyle bağını koparmış bir iktidarın tüm hücrelerine sinmiş nobranlığın, kibrin ispatıdır.” dedi.

Akşener, “Ünlü yönetmen Ingmar Bergman’a soruyorlar: ‘Her şey kötüye gidiyor, insanlığı ne kurtaracak?’ Bergman da ‘Utanmak.’ diyor.” sözlerini hatırlatarak, “Ar damarı çatlamışların, artık Türkiye’ye verecek bir şeyi kalmadı. Evlatları aç diye, kendini yakan bir babanın, önünde boynunu bükmek yerine, bir de laf yetiştiren utanmazlığın Türkiye’ye verebileceği bir şey kalmadı.” şeklinde konuştu.