Akşener: İktidar her kuruşun hesabını vermek zorundadır

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, israf düzeninin artık sürdürülemeyeceğini belirterek, “Bugün artık mutfak yanmıyor. Ev yanıyor, ev!” dedi.

Akşener, deprem vergilerine ilişkin ise iktidarın harcadığı her kuruşun hesabını vermek ve zaman ayırmak zorunda olduğunu söyledi.

Akşener, Kızılay’a “Naylon bağış” kurumu benzetmesi yaparak, vergiden düşen 30 milyon liranın milletin parası olduğunu söyledi.

İYİ Parti Meclis Grup Toplantısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. İdlib’de Rusya ve Suriye ordusunun saldırısında 5 askerin ve 3 sivil memurun hayatını kaybettiğini, 9 kişinin de yaralandığını hatırlattı.

Akşener, Rusya’nın kontrolündeki Suriye ordusunun Türk askerlerini hedef aldığını belirterek, “Üstelik Rusya, pişkinlik edip; ‘Türkiye bize çalışmalarıyla ilgili bilgi vermedi.’ diyor. Sayın Erdoğan da bu acı tabloya rağmen, seyahatini iptal etmeyip, Ukrayna’ya gidiyor. Gelişmelerden memnun musun Sayın Erdoğan? ‘Dostum’ siyasetinle bizi soktuğun bataklıktan memnun musun? Dış politikada aklı bırakıp, egonla iş götürünce olanlardan memnun musun?” dedi.

‘Belli ki Elazığ’a harcamaya gerek duymamışlar’

Acının başka bir adresi olan Elazığ’da da tablonun aynı olduğunu söyleyen Akşener, şöyle konuştu: “Benim vatandaşım, kağıt binalar gerçeğini görüyor, ‘Deprem paralarını ne yaptınız?’ diye soruyor. Ama Sayın Erdoğan utanmadan çıkıyor; ‘Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da, bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok.’ diyor. Gereken yerin neresi olduğu belli değil. Ama belli ki; Elazığ’a harcamaya gerek duymamışlar.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘10 bin binanın yıkılma ihtimali var’

Cep telefonuna gelen mesajın bir bölümünü okuyan Akşener, Elazığ’da şu ana kadar incelenen 14 bin binadan, bin 800’ü için yıkım kararı çıktığını belirtti. 10 bin binanın yıkılma ihtimali olan bir kentteki çaresizliğin düşünülmesini isteyen Akşener, “Ülkeyi ve o kenti yönetenlerin sorumsuzluğunu, belki de sorumluluğunu düşünün. Sonra da benim kardeşim, ‘Deprem için toplanan paraları ne yaptınız?’ diye sorunca, gördüğü muameleyi düşünün…” diye konuştu.

‘Her kuruşun hesabını vermek zorundadırlar’

“İktidarlar babasının parasını değil, milletin parasını harcar.” diyen Akşener, deprem için toplanan her kuruşun hesabını vermek ve buna zaman ayırmak zorunda olduğunu söyledi. “Bugün vermeseniz bile, yarın mecburen hesabını vereceksiniz.” diyen Akşener, tarihin defalarca gösterdiğini ve bu gerçekten kaçışın olmadığını söyledi.

‘Kızılay naylon bağış kurumuna dönüştü’

Akşener, Kızılay’ın artık “yandaşlara” kaynak aktarmak için kullanılan bir “naylon bağış’ kurumuna dönüştüğüne vurgu yaptı. Akşener, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na transfer edilen parayı sorarak “Peki vergiden düşen bu 30 milyon lira aslında kimin parası?” dedi.

‘30 milyon işsiz gençlerin parasıdır’

30 milyonun milletin, işsizlikten kıvranan gençlerin, mutfağı tutuşmuş annelerin parası olduğunu söyleyen Akşener, emekliye, çalışanlara vermedikleri zammın, tarlasını süremeyen çiftçinin desteğinin, hayvancılıkla uğraşan ama elinde hayvanı kalmayanların hakkının, EYT’hlilerin hakkının o parada olduğunu ifade etti.

‘AK Parti 3 Y’nin ta kendisi oldu’

Gerçek gündemin milletin yaşadığı geçim sıkıntısı, işsizlik ve adaletsizlik olduğuna dikkat çeken Akşener, AK Parti için, “Yolsuzlukla mücadele dedi, yoksullukla mücadele dedi, yasaklarla mücadele dedi, ben bu işi çözerim dedi; 18 yılın sonunda bu 3 Y’nin ta kendisi oldu.” dedi.

‘Doğalgazı zenginler dünyayı geçim derdi yakar’

“Bu zamlarla, doğalgazı ancak zenginler yakar ama, dünyayı da yaksa yaksa garipler yakar. Mutfak yakar, geçim derdi yakar.” diyen Akşener, Türkiye’de mücadelenin halk ekmek kuyruklarında ömür tüketenlerle, rant peşinde büyükşehirleri yağmalayan bir avuç iktidar zengini arasında olduğunu söyledi.

‘Bugün artık mutfak yanmıyor ev yanıyor!’

“Bir kısım saray zengini sefasını sürerken, diğerlerimizin yaşam mücadelesinde yorgun düştüğü, bu israf düzenini sürdüremeyiz.” diyen Akşener, bugün artık “Mutfak yanmıyor ev yanıyor ev!” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren Akşener, Türkiye’yi vakit kaybetmeden iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme taşınması gerektiğini söyledi. Akşener, bu tarihi hatadan yol yakınken dönülmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin çıkış yolu budur. Bu sarmaldan kurtulmalıyız. Kurtulacağız!” dedi.