Akşener: Gündem deprem, kaynamayan tencere, faturalar ve işsizliktir

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, AK Parti iktidarı ve ortağının suni gündemler yaratma peşinde koştuğunu belirterek, vatandaşın gerçek gündeminin kaynamayan tencere, ödenmeyen faturalar, iş bulamayan gençler, ay sonunu getiremeyen aileler olduğunu söyledi.

Akşener, Elazığ deprem bölgesindeki gelişmeleri, yapılan ve yapılmış olması gereken icraatları, toplanan vergilerin akıbetini takip ettiklerini belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Elazığ’da meydana gelen depreme değinerek konuşmasına başlayan Akşener, “Kadere iman etmek, dünyevi hayatta kendimizi esen rüzgara bırakmak demek değildir.” diyerek yeraltı ve yer üstündeki tehlikelerin farkına varıp önlemleri almak zorunda olduklarını söyledi.

‘Sorumluların yakasına yapışacağız’

Doğal afetlerden siyaset çıkarılmaması, acılar ve felaketler üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini ifade eden Akşener, “Ama bu; olan bitene, kör ve sağırız demek asla değildir.” dedi. Gelişmeleri, yapılan ve yapılmış olması gereken icraatları, toplanan vergilerin akıbetini takip ettiklerini söyleyen Akşener, deprem kuşağında yer alan ülkede bu alandaki duyarsızlıkların hesabını soracaklarını, sorumluların yakasına yapışacaklarını belirtti.

Akşener, ancak bunları gündeme taşımanın zamanının depremzede vatandaşların güvenlik ve huzurları sağlandıktan sonra olması gerektiğini söyledi. Akşener, Pazar günü deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, yürütülen çalışmaları yerinde gördüğünü ifade etti.

‘Uyuşturucu kullanan kişi sayısı bir buçuk milyon’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

Geçen hafta Antalya’da olduklarını belirten Akşener, yanına gelen bir annenin feryadının uyuşturucu belasını bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti. Dünyada uyuşturucu kullanımının en hızlı arttığı üç ülkeden birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Akşener, “2011-2019 yılları arasındaki artış, neredeyse yüzde 100. Türkiye’de uyuşturucu kullanan kişi sayısı 1 buçuk milyonu bulmuş!” diye konuştu.

‘Devlet politikası olmalı’

Türkiye’nin kullanıcı sayısının hızla arttığı bir ülke olduğuna vurgu yapan Akşener, “Narkotik operasyonları elbette önemlidir. Ama görüyoruz ki, çözüm olmuyor. Bu konuda çok daha ciddi, yüksek kaynaklar ayırarak çalışmalar yapılması gerekiyor.” dedi. Bu konuda atılacak adımların bir hükümet politikasının ötesinde devlet politikası olması gerektiğine işaret eden Akşener, “Önümüzdeki dönemde, iktidarın uyuşturucu sorunuyla ilgili attığı adımları, yakından takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘Bu feryadı duyun’

Antalya ziyaretlerinde kamyoncularla dertleştiklerini söyleyen Akşener, kamyoncuların kendisine aktardığı sorunları dile getirdi. Akşener, “Neler anlatıyorlar neler… ‘Lastik olmuş 3 bin lira. Bir tabak yemek 10 liraydı, 25 lira oldu. Bir çay 1 liraydı, 1 lira 75 kuruş oldu. Altından kalkamıyoruz. 28 yaşındayım ama sıkıntıdan stresten 58 yaşında görünüyorum. Kendimi mi yakayım?’ diyor.” dedi.

Konuyla ilgili iktidara seslenen Akşener, “Bu feryadı duyun. Milletin kesesindeki parayı oraya buraya savuracağınıza, mesela takograf konusunda, hiç olmazsa yükün bir bölümünü siz üstlenin, şoför kardeşlerimiz biraz nefes alsın.” dedi.

‘İktidar ve küçük ortağı suni gündemler peşinde’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

İki günlük ziyaretlerinde kiminle konuşsalar dertlerin ortak olduğuna dikkat çeken Akşener, şöyle konuştu: “İnsanımız geçinemiyor, tencereler kaynamıyor, ay sonu gelmiyor, gencimiz işsiz, gencimiz umutsuz… Turizm cenneti Antalya’da esnaf perişan. Her şey dahil sistemi, zincir marketler, getirilen yeni vergi yükleri insanımızın belini bükmüş. İktidar ve küçük ortağı suni gündemler yaratma peşinde koşadursun, vatandaşın gerçek gündemi bambaşka.” Akşener, memleketin gerçek gündeminin kaynamayan tencere, ödenmeyen faturalar, iş bulamayan gençler, ay sonunu getiremeyen aileler olduğuna vurgu yaptı.

‘Açlık sınırı AK Parti zamanında 4.6 kat arttı’

Türkiye’de açlık sınırının kabaca bir asgari ücrete denk geldiğine vurgu yapan Akşener, açlık sınırının AK Parti zamanında 4.6 kat arttığına dikkat çekti. Türkiye’de çalışanların yüzde 40’ının geçimini asgari ücretle sağladığına işaret eden Akşener, “Yani benim bu ülkedeki çalışan, ekonomiye katkıda bulunan, işçimin, emekçimin, üçte birinden fazlasının aldığı maaş, sadece ailesinin aç kalmamasına yetiyor. Bugün yoksulluk sınırı aylık yaklaşık 7 bin 500 lira.”

Akşener, sadece gıda fiyatlarında artış olmadığını, doğalgaza 2018 ve 2019 yıllarında toplam yüzde 60 zam, elektriğe 2019 yılında yüzde 30 zam yapıldığına dikkat çekti. Akşener, “Yani vatandaşımın aldığı asgari ücretin dörtte biri sadece elektrik ve doğalgaz faturalarına gidiyor.” şeklinde konuştu.

‘Vatandaşı açken tok yatan Maliye Bakanı bizden değildir’

Akşener, “Büyük ekonomist Damat Bey, elektrik zammını az bulmuş. Buyurun size şımarıklığın resmi. Kayınpeder torpiliyle bakan olmuş birinin, milletin durumunu umursamayan haline bakın.” dedi.

“Öğrencisi açken tok yatan rektör bizden olmadığı gibi, vatandaşı açken tok yatan Maliye Bakanı da bizden değildir.” diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Bu arkadaş mı dengeleyecek ekonomiyi? Bu arkadaş mı söndürecek mutfaktaki yangını? Bu arkadaş mı uçuracak Türkiye’yi?” diye sordu.

Akşener, son olarak şunları kaydetti: “Türkiye’yi onlarca yıl geri götürecek olan bu ucube sistemden bir an önce vazgeçmektir. Damada, geline, görümceye, eşe, dosta, ahbaba teslim edilen bu sistemi, bir an önce kaldırmalı ve iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurmalıyız. Başka çıkar yolumuz yok.”