Akşener: İYİ Parti fezlekelere gözü kapalı el kaldırmaz

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Sarayın bu haftaki yeni gündeminin fezlekeler olduğuna vurgu yaparak, “Kafayı bu fezlekelerin kendisine değil, İYİ Parti’nin bu fezlekelere ne diyeceğine takmışlar.” dedi.

Akşener, “İYİ Parti, milletin derdi konuşulmasın diye önüne getirilen fezlekelere, gözü kapalı el kaldırmaz.” diyerek, siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracaklarını söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Akşener, Milli Görüş’ün kurucusu ve eski Başbakan Necmettin Erbakan’ı ölüm yıldönümü nedeniyle anarak konuşmasına başladı. “28 Şubat post modern darbesinin” yıldönümü olduğunu hatırlatan Akşener, şunları ifade etti:

“Aradan yıllar geçti, o kara günlerden, bugünlere geldik… Ama maalesef görüyoruz ki; Bugün, Türkiye’nin üzerinde, yeniden vesayetin eli dolaşıyor. Bugün, Türkiye’nin üzerinde, millete parmak sallayan, aynı zihniyetin gölgesi dolaşıyor. Bugün, Türkiye’nin üzerinde, 28 Şubat’ın hayaleti dolaşıyor!”

‘Dün şiirden hapis yatanlara bugün milleti twetten hapse attıran hayalet’

Bunun MGK koridorları yerine, sarayın koridorlarında yuvalanmış bir hayalet olduğunu belirten Akşener, “Bu, apolet yerine, kravat takan, haki yerine lacivert giyen bir hayalet. Bu, irticacı yerine, beğenmediğine terörist diyen bir hayalet. Bu, dünün mağdurlarını, bugünün mağrur muktedirleri yapan bir hayalet. Bu, dün şiirden hapis yatanlara, bugün milleti ‘tweetten hapse attıran’ bir hayalet.” ifadelerini kullandı.

‘Gerçeğine boyun eğmedik elbet hayaletine de boyun eğmeyiz’

Dün gerçeğine boyun eğmediklerini belirten Akşener, “Bugün elbette hayaletine boyun eğmeyeceğiz. Biz dün, toplusu, tüfeklisi önünde eğilmedik, bugün elbette yalanlısı, dolanlısı önünde eğilmeyiz. Çünkü biz, hayaletlerin değil, hakikatin peşindeyiz. Çünkü biz, vesayetin karşısında, milletimizin yanındayız.” dedi.

‘Bütçe dara düştüğünde acısını yeni cezalarla milletimizden çıkarıyor’

İktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek konuşmasına devam eden Akşener, “İşler yolundayken, müteahhidini ihaleye boğan bu iktidar, bütçe dara düştüğündeyse, acısını onlardan değil, sırtına yeni yeni vergiler, yeni cezalar bindirdiği milletimizden çıkartıyor. Hak böyle olmaz. Adalet böyle olmaz. Devlet böyle yönetilmez.” diye konuştu.

Erbakan’ın “Adil düzen” gömleğini yırtıp kendi kurdukları düzende sefaya dalanların bugün işler sarpa sarınca, önce 2002 ruhuna, o da olmayınca, 1994 ruhuna dönmekten bahsettiklerini belirten Akşener, “İronik olan tam da bu zaten… Çünkü 1994 ruhu dedikleri, işte o yırtıp attıkları gömleğin ta kendisi.” dedi.

‘İktidar seri gündem çalışmaları yapıyor’

İktidarın seri gündem çalışmaları yaptığını belirten Akşener, “Ama maalesef, her ürettikleri gündem ancak 3 gün dayanıyor. Çünkü mızrak artık çuvala sığmıyor. Milletin gündemi artık boş lafla, hamasetle gizlenemiyor. Gömlek artık dikiş tutmuyor, yolcu olan Abbas, bağlasalar da durmuyor.” şeklinde konuştu.

‘Kafayı İYİ Parti’nin fezlekelere ne diyeceğine takmışlar’

Sarayın bu haftaki yeni gündeminin fezlekeler olduğuna vurgu yapan Akşener, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye grup toplantısında fezlekelere ilişkin yaptığı konuşma üzerinden yüklendi. Akşener, “Yalnız bu arkadaşlar nedense, kafayı bu fezlekelerin kendisine değil, İYİ Parti’nin bu fezlekelere ne diyeceğine takmışlar.” dedi.

Konuyla ilgili tavırlarının net olduğunu söyleyen Akşener, “Arkadaşların yaptığı bu kadar tatavayı, eğlenceyle karışık bir şaşkınlıkla izliyoruz.” diye konuştu.

‘İYİ Parti fezlekelere gözü kapalı el kaldırmaz’

Şaşkınlığı gidermek adına bir kez daha konuyla ilgili tavırlarını açıklamak istediklerini söyleyen Akşener, “İYİ Parti, terörün yanında, yöresinde olmaz” dedi. Akşener, şunları ifade etti:

“İYİ Parti’nin sandıkta başkasına oy verdi diye milletine bela okumaz. Mesela İYİ Parti, itirazı olan gencine, esnafına, çiftçisine terörist demez. Mesela İYİ Parti, millet şehidine ağlarken, lebalep kongrelerde sırıta sırıta konuşmalar yapmaz.  Mesela İYİ Parti, terörden siyaset devşirme peşinde olanların ipiyle, kuyuya inmez. Mesela İYİ Parti, adaleti, siyasi hesaplarına meze yapmaya kalkanlara, alkış tutmaz. Mesela İYİ Parti, milletin derdi konuşulmasın diye önüne getirilen fezlekelere, gözü kapalı el kaldırmaz. İYİ Parti, o fezlekelerin önünü arkasını iyice okur. Çünkü İYİ Parti, o fezlekelerin önünde biri varsa, ardında da sizin olduğunuzu çok iyi bilir. Özetle İYİ Parti, Türk yargısının hazırladığı fezlekeye bakar, gereği neyse onu yapar. Bundan kimsenin endişesi olmasın.”

‘Bahçeli HDP Eş Genel Başkanının açıklamalarına cevap versin’

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması gerektiğine yönelik açıklamalarına değinen Akşener, “Twitter fenomeni küçük ortak, tatava yapmayı bıraksın, ‘Yapacağım, her an yapabilirim, birazdan yapıyorum…’ diye ağzına sakız ettiği, malum kapatma başvurusunu, ne zaman yapacakmış, onu söylesin. Hızlı olmasa da, ziyadesiyle öfkeli küçük ortak, hamaseti bıraksın, HDP Eş Genel Başkanının, Sayın Erdoğan’la, nasıl kol kola yürüdüklerini anlattığı, Netflix belgeseli kıvamındaki açıklamalara cevap versin.” dedi.

‘Uygur kardeşlerimiz için ne düşünüyorlar açıklasın’

Bahçeli’ye “boş konuşmayı bıraksın” diyen Akşener, ‘Uygur kardeşlerimiz için ne düşünüyorlar, Çin zulmü için ne yapacaklar, onu açıklasın.” dedi. Bu vesileyle, Çin’in, Uygur Türklerine yaptıklarının “Soykırım” olarak tanınması için meclis grubunun Meclis’e vereceği öneriye Bahçeli ve arkadaşlarının desteğini beklediklerini belirten Akşener, “Tabi Sayın Perinçek’ten izin alabilirlerse.” diye konuştu.

Akşener konuşmasını şöyle sürdürdü: “İYİ Parti fezlekeler geldiğinde ne yapacakmış? Elbette, vatandaşı iki yumruk arasında sıkıştıran bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette, milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette, siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız. Bu kadar basit, bu kadar net.”

‘107 bin 909 öğretmen açığı varken 20 bin öğretmen ataması yapıldı’

Akşener, konuşmasına atamayan öğretmenler sorununa değinerek devam etti. İktidarın, öğretmenlik mesleğini “kadrolu”, “sözleşmeli”, “geçici” gibi tuhaf sosyal tariflere mahkum ettiğini vurgulayan Akşener, şunları aktardı:

“Bugünkü iktidar, on binlerce genç öğretmen kardeşime verdiği sözü, tutmuyor, tutamıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na göre 107 bin 909, Sayıştay’a göreyse 138 bin öğretmen açığımız varken, sadece, 20 bin öğretmenimizin ataması yapılabildi. Her yıl verilen mezunlarla birlikte, mezun olup da atanamayan gençlerimizin sayısı, 700 bini buluyor. Türkiye’de toplam, 1 milyon 117 bin öğretmenimiz varken, buna yaklaşan sayıda, atanamayan genç öğretmenimizin olmasını kabul edemeyiz.”

Atanamayan öğretmenlere ‘atama’ sözü

Artık “Atanamayan öğretmen” adlı bir meslek grubu olduğuna işaret eden Akşener,  “Eşe, dosta, kayınçoya, devlette 2, 3, hatta 4 koltuk ayarlayabilen Sayın Erdoğan, nedense gencecik öğretmenlerimize bir kadroyu bile çok görüyor.” dedi.

Atanmamış öğretmenlere seslenen Akşener, iktidara geldiklerinde ülkenin kaynaklarını, 5 müteahhide değil, öğretmenlerin atamasını yaparak, çocukların eğitimine aktaracakları sözünü verdi.

‘Kayınpederden masallar tam gaz devam ediyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama üzerinden yüklenen Akşener, “Damat gitti, “kayınpederden masallar” tam gaz devam ediyor. Hafta başındaki kabine toplantısının ardından çıktı ve dedi ki; ‘Kamu harcamalarında israfa tahammülümüz yok.’ Yanlış duymadınız. Bunu söyleyen, daha dün, milyarlarca lirayı heba etmeyi, ‘itibardan tasarruf olmaz’ diye savunan, aynı Sayın Erdoğan… Allah kimseyi böyle şaşırtmasın.” dedi.

Pandemi yüküyle dara düşmüş vatandaşına 53 milyar lira destek vermekle övünen Erdoğan’ın bunun iki katını, hem de inadına, Kanal İstanbul çılgınlığına yatıracağını söylediğini belirten Akşener, “Milletle inatlaşma Sayın Erdoğan! Millet iradesiyle inatlaşılmaz. Siyaset tarihi, milletiyle inatlaşan şuursuz siyasetçi çöplüğüdür. Milletiyle inatlaşanların sonuna bak, ders çıkar.” ifadelerini kullandı.

Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit Millet Kürsüsünde konuştu

‘Müzik sektöründe on binlerce emekçi 11 aydır işsiz’

Pandemiden en büyük yarayı alan kesimlerden birinin de müzik sektörü olduğunu belirten Akşener, şunları ifade etti:

“Eğlence sektörünü besleyen, on binlerce emekçi var. Pandemiden önce bile, hayata zar zor tutunan insanlarımız var. Dile kolay. 11 aydır işsizler.  11 aydır, tek kuruş gelirleri yok. Müzik sektöründe çalışanların çoğu yevmiye ile çalışıyor. Yani sigortaları yok. Aldıkları düzgün bir destek yok. Aralarında enstrümanlarını satıp geçinmeye çalışanlar var. Daha İki hafta önce, geçim sıkıntısı çeken bir müzisyen kardeşimiz daha, canına kıydı. En vahim olanı da ne biliyor musunuz? Kimse onları dikkate almıyor. Kimse dertlerini dert edinip, çözüm sunmuyor.”

Erdoğan’a seslenen Akşener, şunları kaydetti: “Bir sektör, 11 ay boyunca çözümsüz bırakılır mı? Böyle vicdansızlık olur mu? Bir de utanmadan, ‘Müzik Susmasın’ diye kampanya yaptınız. Bir yıldır aç yatan sanatçılarımıza, sadaka gibi, bir aylık doğalgaz parası reva gördünüz. Sonra ne oldu?  Onun da ilk taksitini ödediniz, ikinci taksitten hala ses yok… “

Akşener, iktidarın ısrarla görmezden geldiği müzik emekçilerinin sesini duyurmak için bu hafta Millet Kürsüsü’nü Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit’e bıraktığını söyledi. İpek Koçyiğit’in konuşmasının ardından konuşmasını sürdüren Akşener, “İnşallah bu kara günler geçecek ve o muhteşem sesler yeniden yankılanacak.” dedi.

Akşener, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin Türkiye’yi taşıyamadığını belirterek, “İYİleştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” talebini yineledi.

Yeni1Mecra