Akşener: Millet ağlıyor onlar eğleniyor

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletin birlik olmasından rahatsız olduğunu belirterek, “Damat, kayınpederin şakalarına gülüyor. Eski Meclis Başkanı, yaşından başından utanmadan, eliyle koluyla damada espri yapıyor. Millet ağlıyor, onlar eğleniyor.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Grup toplantısında, İdlib’de yaşamını yitiren askerlerin fotoğrafları grup sıralarına konuldu. Akşener de, konuşmasına İdlib’de yaşamını yitiren 37 askerin isimlerini tek tek okuyarak başladı. Akşener, konuşmasının tamamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yüklendi.

‘İki çift söz söylemek farz oldu’

Akşener, “Aslında bu haftaki grup toplantımızı şehitlerimizin ruhuna dualar okuyarak açıp, aziz hatıraları önünde saygıyla eğilerek bitirmek istiyordum. Ama devleti yönetenler, devlet ciddiyetinden, devlet adabından, sorumluluk bilincinden ne derece uzak olduklarını yine gösterdiler. Bana da iki çift söz söylemek farz oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç gün önce “Birkaç tane şehit” dediğini hatırlatan Akşener, “Bazı rakamları çok sever Sayın Erdoğan. Büyüme rakamları, yapılan yolların rakamları, açılan üniversite rakamları, toplanan vergi rakamları, inşaat rakamları. Bunlardan gülerek bahseder, çevresindekileri de güldürür. En acı günde bile, sevdiği rakamları sevmemezlik edemez Sayın Erdoğan.” diye konuştu.

Erdoğan’ın aynı zamanda bazı rakamları da hiç sevmediğini söyleyen Akşener, şöyle konuştu: “İşsizlik rakamları, batan esnafın rakamları, kişi başına düşen milli gelir rakamları, borçlu insanımızın rakamları. Mesela elektriğe, doğalgaza gelen zam rakamlarını çok sever ama, işçiye, emekliye yapılacak ücret zammı rakamlarını hiç sevmez. Yani yüzüne vurulan gerçekliğin rakamlarını sevmez.”

İYİ Parti Meclis Grup Toplantısından

‘Erdoğan gülerken biz kahrolduk’

Erdoğan’ın güldüğünü, güldürdüğünü belirten Akşener, “O gülerken biz düşündük. O gülerken, biz kahrolduk. Yüreğimiz yandı, ruhumuz kavruldu. O güldükçe, güldürdükçe bu ülkeyi yönetme iddiasındakilerin, akıllarını, vicdanlarını çoktan rafa kaldırdığını gördük. 36 oğlumuzu toprağa verdik, 1 oğlumuzu da bugün veriyoruz sen hala eğleniyor musun Sayın Erdoğan?” dedi.

’37 oğlumuzu toprağa verirken eğlenemezsin’

Akşener konuşmasının devamında yaşamını yitiren askerlerin öykülerine ilişkin bilgiler vererek “Sen hala eğleniyor musun Sayın Erdoğan?” diye sordu. Erdoğan’a seslenen Akşener, bu toprakların çocukları olarak “Şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edenlerden” hesap sordukları gibi şahsi menfaatlerini, memleketin menfaatleriyle bir tutanlardan da hesap soracaklarını söyledi. Akşener, Erdoğan’a, “Şehidimize rakam deyip geçemezsin.” dedi.

‘Ortak mutabakatı neden imzaladın Sayın Erdoğan?’

Rusya’nın 1958’den beri hem ikili anlaşmalarla hem de askeri üsleriyle Suriye’de olduğunu belirten Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu gerçeği ve nedenlerini bilmiyorsan, ya da bilmeze yatıyorsan, o coğrafyaya niye kafanı uzattın Sayın Erdoğan? Suriye’de ne işi olduğunu bilmediğin Putin’in, Soçi’de, Astana’da ne işi vardı Sayın Erdoğan? Madem Putin’in Suriye’de işi olmadığını düşünüyordun, ortak devriyeyi de kapsayan mutabakatı neden imzaladın Sayın Erdoğan? Diplomasi senin keyfine göre yürüttüğün dostluk ilişkilerinden ibaret değildir. Dostlarınla dedikodu seanslarını bırak, dış politikada ülke menfaatinin esas olduğunu anla artık.”

“Afrin, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı” nı desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Akşener, “Ancak; millet şehidinin yasını tutarken; milletin huzuruna gülerek çıkanlara, haddini bildirmeye de devam edeceğiz.” dedi.

‘Millet ağlıyor onlar eğleniyor’

Erdoğan’ın milletin birlik olmasından rahatsız olduğunu ifade eden Akşener, “Damat, kayınpederin şakalarına gülüyor. Eski Meclis Başkanı, yaşından başından utanmadan, eliyle koluyla damada espri yapıyor. Emekli perişan, esnaf perişan, gençler işsiz ama, onlar gülüyor. Millet ağlıyor, onlar eğleniyor.” diye konuştu.

Akşener, Erdoğan’a “Sen bu borcu nasıl ödeyeceksin? Sen, Mehmetçiğe olan can borcunu nasıl ödeyeceksin? Yas tutan milletin yüzüne gülerek mi ödeyeceksin? Trump ile şakalaşarak mı ödeyeceksin? Beceriksiz damadının programlarıyla mı ödeyeceksin? Eski kavgaları hortlatıp, milleti birbirine düşürerek mi ödeyeceksin?” dedi.