Akşener: Tarım Bakanı’nın da TikTok’ta yapacağı düetle istifasını bekliyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Berat Albayrak’ın istifasını sosyal medya hesabından paylaşmasını “devletimizin düşürüldüğü gülünç durumun ibretlik bir vesikası” olarak değerlendirdi.

Akşener, “Önümüzdeki süreçte, kabinenin bir diğer ultra başarılı üyesinin, yani Tarım Bakanı’nın da, TikTok’ta yapacağı bir düetle istifa etmesini bekliyoruz. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi?” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Akşener, konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82’inci yıldönümü nedeniyle anarak başladı.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında varılan anlaşmaya değinen Akşener, “Şuşa’dan gelen müjdenin, hemen ardından imzalanan anlaşma, mukaddes bir hakkın teslimidir. 28 yıldır, bıkmadan usanmadan haykırdığımız gibi Karabağ Azerbaycan’dır!” dedi.

‘Biden farklı mı olacak onu zaman gösterecek’

ABD’deki başkanlık seçimlerine değinerek konuşmasını sürdüren Akşener, “Bu noktadan sonra, bölgesel ve global etkilerinin yanında, bizim için önemli olan, ABD’nin Türkiye ile ilişkileri ve Türkiye’nin milli çıkarlarıyla ilgili nasıl bir duruş sergileyeceğidir.” dedi. Bu açıdan bakıldığında ABD Başkanı Donald Trump döneminin hiç de iyi bir dönem olmadığını kaydeden Akşener, “Biden farklı mı olacak, onu zaman gösterecek.” diye konuştu.

‘İlişkiler Trump döneminde ahbap-çavuş boyutuna indirgendi’

İlişkilerin Trump döneminde “ahbap-çavuş” boyutuna indirgendiğini belirten Akşener, “Yeniden devletlerarası bir kimlik kazanmasını umuyoruz. Diplomasi, kişisel ahbaplıklar üzerinden değil, liyakatli kadrolar üzerinden ve akıllıca yürütülmelidir. Türkiye’nin ciddi ve güçlü bir diplomasi geleneği var. Bu gücün ve ciddiyetin, yeniden devreye alınmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

‘Depremde nerdeyse kaybettiğimiz canlarımızı suçlayacaklardı’

Türkiye’nin uzun yıllardır ciddiyetten yoksun yönetildiğini ifade eden Akşener, buna örnek olarak da İzmir depreminin ardından iktidar ve ortağının yaptığı konuşmaları gösterdi. Akşener, şunları ifade etti:

“Vatandaşlarımızın canı yanmış, sevdiklerini kaybetmişler, devletimizin kendilerine el uzatmasını bekliyorlar. Bir de bakıyoruz, abuk sabuk, devlet ciddiyetine yakışmayan açıklamalar geliyor… Küçük ortak çıktı, ‘Keşke o evlerde oturmasalardı.’ dedi. Büyük ortak çıktı, ‘Vatandaşlarımız da, keşke üzerine biraz daha koyup binalarını güçlendirselerdi.’ dedi. Neredeyse kaybettiğimiz canlarımızı suçlayacaklardı ki, çok şükür ona yüzleri tutmadı…”

‘O binaları denetlemek sizin göreviniz’

İktidara seslenen Akşener, “O binaları denetlemek sizin göreviniz. Varsa, eksikleri gidermek için, vatandaşa omuz vermek, sizin göreviniz. Bunları yapmadığınız gibi, kalkıp bir de vatandaşı suçlar gibi, laflar ediyorsunuz. Ayıptır.” dedi.

Akşener, iktidara kentsel dönüşümün müteahhitlerini zengin etmek için bir fırsat olarak değil, vatandaşın can ve mal güvenliğini, sağlama almak için bir fırsat olarak kullanmasını istedi.

‘Damat Bakan gitti’

Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasına değinen Akşener, “Biliyorsunuz Damat Bakan gitti. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Ne var ki; kendisinin gelişi de gidişi de, bu ciddiyetsiz yönetim anlayışının, devletimizin düşürüldüğü gülünç durumun, ibretlik bir vesikası. Eski Damat Bakan’ın istifa sürecinde, Sayın Erdoğan’ın internet ve sosyal medya yasaklarında neden bu kadar ısrar ettiğini daha iyi anladık.” dedi.

‘Tarım Bakanının da TikTok’ta yapacağı düetle istifa etmesini bekliyoruz’

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde, artık her bakanın kendine göre bir sosyal medya mecrası seçip, oradan istifa ettiğini söyleyen Akşener, “Önümüzdeki süreçte, kabinenin bir diğer ultra başarılı üyesinin, yani Tarım Bakanı’nın da, TikTok’ta yapacağı bir düetle istifa etmesini bekliyoruz. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? 18 yılda, hiç mi devlet adabı öğrenemediniz? Haydi ülkeyi düşürdüğünüz durumdan utanmıyorsunuz, bari 5 bin yıllık Türk Devlet geleneğimizden utanın.” şeklinde konuştu.

‘Erdoğan’dan da geç kalınmış adımları atmasını bekliyoruz’

Milletin hazinesinin bunca zamandır teslim edildiği “bu ciddiyetsizliğin, bu beceriksizliğin” yaralar açtığını belirten Akşener, yaraların süratle tamir edilmesi gerektiğini söyledi. Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İlk günden beri uyardık. ‘Damadına her ay yeni paket açıklatma. Damadı paketle, Türkiye nefes alsın.’ dedik. Nitekim, eski Damat Bakan, Sayın Albayrak, istifa metninde, ‘Allah sonumuzu hayreylesin.’ diyor. El hak doğru. Geç de olsa, memleketin gerçekleriyle yüzleşmiş olmasını, böyle bir öz eleştiri yapmasını olumlu karşılıyoruz. Bunları biz söyleyince inanmayan Sayın Erdoğan’dan da, bu özeleştiri doğrultusunda geç kalınmış adımları atmasını bekliyoruz.”

‘Havuz medyasını üstün gazetecilik başarısından dolayı tebrik ediyorum’

Albayrak’ın istifasını uzun süre görmezden gelerek vermeyen iktidara yakın medyayı eleştiren Akşener,  “Tüm havuz medyasını, Sayın Albayrak’ın istifa sürecinde gösterdikleri üstün gazetecilik başarısından dolayı tebrik ediyorum. Biz medyanın saraya bağlı olduğunu biliyorduk ama bu gerçeği milletin huzurunda olabilecek en rezil şekilde itiraf etmelerini doğrusu beklemiyorduk.” dedi.

‘Milletin haber alma özgürlüğüne bu kadar mı kastettiniz?’

Ayyuka çıkmış bir haberin gizlenemeyeceğini söyleyen Akşener, “Gazetecilik mesleğine, bu kadar mı sırtınızı döndünüz? Türk milletinin haber alma özgürlüğüne, bu kadar mı kastettiniz? Yazıklar olsun.” şeklinde konuştu.

‘İstanbul’un yarısı geçtiğimiz ay geçinecek kadar para kazanmamış’

Akşener, konuşmasına iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek devam etti. İstanbul İstatistik Ofisi’ne göre, İstanbulluların yarısının geçtiğimiz ay geçinecek kadar para kazanamadığını aktaran Akşener, “ Yüzde 40’ı borç almış, yüzde 20’si ise, kredi kartının asgari borcunu bile ödeyememiş. Biz, ‘Milletimiz geçinemiyor, eve ekmek götüremiyor.’ dedikçe kızıyorlar ama, gerçekler ortada.” dedi.

Tek Gıda İş Sendikası Teşkilat Sekreteri İbrahim Ören kürsüde konuştu

‘Emeğin hakkını gaspa yeltenmek riyadır riya’

Bu hafta “Milletin Kürsüsünde” Tek Gıda İş Sendikası Teşkilat Sekreteri İbrahim Ören’in konuşacağını belirten Akşener, Öner’i kürsüye davet etti.  Akşener, Öner’in konuşmasının ardından konuşmasına devam etti. Akşener, “Peygamber Efendimizin, ‘işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz.’ buyruğuna rağmen, hem Müslümanım deyip, hem de emeğin hakkını gaspa yeltenmek, riyadır riya… Bunun çok çarpıcı bir örneğini, nerdeyse ‘Torba Yasa’ konusunda hep birlikte yaşıyorduk.” dedi.

‘Kıdem tazminatlarını ödememek için bin bir takla atmak çok mu hoşunuza gidiyor?’

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nı sert bir şekilde eleştiren Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Emekli maaşı ödemeyi lütuf gören Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’na soruyorum:  Karnını doyurmak için oradan oraya koşturan güvencesiz gençlerimizi, bir türlü emekli olamayan yaşlılarımızı izlemek çok mu hoşunuza gidiyor? Geldiğiniz günden beri hak edilmiş kıdem tazminatlarını ödememek için, bin bir takla atmak, çok mu hoşunuza gidiyor? Emeğe, çalışana, hiç mi saygınız yok? Hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi utanmıyorsunuz?”

‘Dik duran’ AK Partili milletvekillerine teşekkür

“Torba yasa güvencesizliği normalleştiren bir zihniyetin bir başka yansımasıydı” diyen Akşener, “Böyle bir haksızlığın karşısında, bizimle ve CHP’li milletvekillerimizle birlikte, dik duran, vicdanlı duran, sağduyu sahibi Ak Partili milletvekili arkadaşlarımıza da, ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Bu iktidar matematik de bilmiyor’

TÜİK’in Ağustos 2020 işsizlik verilerine tepki gösteren Akşener, “Türkiye’de işsiz sayısı 456 bin kişi azalmış. Azalmış da, aynı dönemde, istihdam sayısı, yani çalışan sayısı da 975 bin kişi azalmış. Bu iktidar matematik de bilmiyor. Çalışan sayısı, 975 bin kişi azalırken, işsiz sayısı nasıl oluyor da 456 bin kişi düşüyor? Bunlar ne yiyor, ne içiyor bilmiyorum ama sadece Türkiye’ye değil, bilime de yabancılar.” dedi.

‘Bu rakamlar Yalan Rüzgarıdır’

Bu “garip” rakamların basit bir matematik hatası olmadığına vurgu yapan Akşener, “Bu rakamlar, basit bir siyasi propaganda malzemesi değildir. Ülkenin kaderini, bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştıran, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin hayatımıza kattığı ‘Yalan Rüzgarı’dır.” şeklinde konuştu.

’18 yıldır vatandaşı kul, kendilerini efendi sandılar’

İktidarın 18 yıldır temel hakları lütuf adaleti bahşiş, mahkemeleri parti teşkilatı, hakimleri savcıları da emir eri sandıklarını söyleyen Akşener, şunları ifade etti:

“Aklı yalan, bilimi dedikodu, akademisyeni yandaş, üniversiteleri de bina sandılar. Kalkınmayı beton, hazineyi bakkal defteri, vatandaşı kul, kendilerini de efendi sandılar. İşçileri köle, emeklileri dilenci, kendilerini Karun, zenginleşmeyi de borç almak sandılar. Milleti maraba, demokrasiyi masal, Meclisi tiyatro salonu, camileri de miting alanı sandılar. Medyayı nalıncı keseri, Danışmanları hınk deyici, ekonomiyi bilgisayar oyunu, diplomasiyi de okey masası sandılar.”

‘Millet bu hesabı sandıkta görecek’

Türkiye Cumhuriyeti’nin, milletin bunu hak etmediğini ifade eden Akşener, “Millet, bu gidişe artık izin vermeyecek! O gün gelecek millet bu hesabı sandıkta görecek.” dedi. Akşener, “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisini yineleyerek, “Hangi partiye oy vermiş olursanız olun, bu değerlere sahip çıkın. Kime inanmış olursanız olun, iradenize sahip çıkın. Kimi seçmiş olursanız olun hesabını sorun” dedi.

İktidarı eleştirdiklerinde “PKK ile yol yürüyor” diyenler olabileceğini söyleyen Akşener, “Doğru bir işe ‘doğru’ dediğimizde, ‘İktidara yanlıyor’ diyenler de olabilir. İYİ Parti’nin yükselişini hazmedemeyip, panikle iftira atmaya kalkan zavallılar da olabilir.” dedi. “Varsın onlar giderayak koltuklarını kurtarmak için, yaptıkları iftira siyasetlerine devam etsinler.” diyen Akşener, onlara gülüp geçeceklerini yollarına ilk günkü azimle devam edeceklerini söyledi.