Akşener ve Babacan’dan ‘ortak çalışma’ kararı

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptıkları ortak açıklamada, güçlendirilmiş parlamenter sitem için ortak çalışma kararı aldıklarını belirtti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve beraberindeki heyet, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e partisinin genel merkezinde iadeyi ziyarette bulundu. Ziyaret sonrası ortak açıklama yapan Akşener ve Babacan sohbetlerinin genel çerçevesinin ülke gündemindeki konuların, hızla artan ekonomik, toplumsal ve hukuki problemlerin oluşturduğunu söyledi.

‘Hem yönetenler hem sistem sıkıntılı’

Genel Başkanlar bu sıkıntılara dair çözüm önerileri üzerine de konuştuklarını belirterek ülkenin yönetim sistemiyle ve yönetenlerin zihniyetiyle ilgili sorunlar olduğunu vurguladı. Babacan, güçlendirilmiş parlamenter sisteme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak ilke ve hedefler seti üzerine çalışmak gerektiğini ifade etti. İYİ Parti’nin de son aşamasına gelmiş çalışması olduğunu söyleyen Babacan “Bizim de vizyon belgesi çalışmamız var ortak çalışma kararı aldık” diyerek iş birliğini ilan etti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan – İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKşener

‘Yönetenler arası istişare önemli’

Meral Akşener ise, başka bir istişare alanı başlattıklarının altını çizerek “Epeydir siyasi partiler birbirleriyle görüşmüyor, genel başkanlar bile selam vermiyor. Böyle bir atmosfer var istişare ederek güçlü adımlar atılmalı” dedi. İktidarın sert ve çirkin dilinin sahada insanlara yansıdığına dikkat çeken Akşener, “Açım diyen, bebeğime mama alamıyorum diyen kadınlar, çocuğum gündüz uyuyor gece oturuyor dışarı çıkamıyor diyen anneler, gün boyunca siftah yapamadım diyen esnaf var.” diyerek iktidarın bunları konuşması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de toplumsal barışın sağlanmasında bu görüşmelerin çok önemli olduğuna değinen Akşener, “Benzer bakış açılarımız var biz anayasa değişikliği ya da çalışması yapmıyoruz, sistem çalışması yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Fikir var hazırlık yok’

Yeni anayasa tartışmaları üzerine konuşan Akşener, Erdoğan’ın açıklamasından sonra konuyla ilgili ne TBMM Başkanı’nın ne Adalet Bakanı’nın ne de Bahçeli ve Perinçek’in söylediklerinin birbirini tutmadığına işaret etti. Akşener, “Benim fikrim Erdoğan bunu ortaya attı ama arkada bir hazırlık yok herkes ayrı konuşuyor, kimsenin derdinin konuşulmadığı bir süreç olarak okuyorum bu fikri.” dedi.

‘Önce mevcut anayasaya saygı olsun’

Yeni Anayasa tartışmalarına ilişkin Babacan ise yeni anayasadan bahsedenlerin mevcut anayasaya saygısının olması gerektiğini ama hükümette anayasaya saygı olmadığını vurguladı.

Babacan, “AYM  kararlarına uyulmuyor. Hukuka saygılı anayasaya saygılı olduklarını göstermeliler; zaten uymadığın istediğinde dışına çıktığın bir metni değiştirmenin anlamı yok.” dedi.

Anayasa değişikliği konusunun gündem değiştirmek için ortaya atıldığını ifade eden Babacan, böyle oyunlara düşülmemesi gerektiğini belirtti. Sistem değişikliğine yönelik çalıştıklarına işaret eden Babacan, “Yepyeni bir anayasa değişikliği çalışması değil. Parlamentonun etkinliğini artırmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

‘Milletvekili seçtirmediğini rektör atadı’

Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden atanmış rektöre yönelik eylemlere de değinen Akşener, “Melih Bulu AKP’nin aday adayı, iktidar bunu vasıflı bulup milletvekili seçtirmemiş ama neredeyse 60 yıllık üniversitenin başına getirdi.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

“Okul içinde AKP’li biri yok muydu yine onu seçseydi buna sözümüz yok ama dışarıdan partinin eski aday adayını getiriyor buna da haklı bir tepki var hocasıyla öğrencisiyle” diyen Meral Akşener, zaten Bulu’nun atanma biçiminin baştan aşağı yanlış olduğunu belirtti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan – İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘Teröristler grubuna hoş geldiniz’

Öğrencilerin fikirlerini söylediği için terörist ilan edildiğini vurgulayan Akşener, Cumhurbaşkanı’nın bu dilinin çok yanlış olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın zaman zaman siyasetçileri, çiftçiyi, seçmeni şimdi de öğrenciyi terörist ilan ettiğini hatırlatan Akşener, Boğaziçili öğrencilere seslenerek “Bu genç arkadaşlara aramıza hoş geldiniz, teröristler grubuna hoş geldiniz diyorum.” dedi.  

‘Hükümetin, haftanın düşmanı panosu var’

Ali Babacan ise “Bu hükümetin haftanın düşmanı panosu var çözüm üretemediği için her hafta yeni bir düşman üretiyorlar” sözleriyle hükümeti eleştirdi. Hükümetin karşıtlık, düşmanlık üzerinden iç siyasette görüntüyü kurtarmaya çalıştığını ifade eden Babacan, son iki haftanın düşmanı olarak da Boğaziçili öğrencilerin seçildiğini vurguladı. Babacan, şunları kaydetti:

“Bizim ve dinimizin kutsalları vardır, dinimizin kutsalları kırmızı çizgimiz ama küçük münferit olayları propaganda haline getirmek yanlış. Bu ülkenin sorunlarının çözümü siyasetten geçiyor; polisten, devletten gelen şiddete de şiddet içeren eylemlere de karşıyız.”

Haber: Merve Güven / Yeni1Mecra