Akşener’den Albayrak’a: Damat Bey, haddini bil!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis’te düzenlenen grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomi üzerinden Berat Albayrak’a yüklendi. Konuşmasında yaşanan intiharları hatırlatan Akşener, ‘Kendisine göre, “Ekonomide işler iyi gitmiyor.” diyenler de bir nevi teröristmiş. Damat Bey, haddini bil!’ dedi.

Meclis’te düzenlenen partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vardı.

İstanbul ve Antalya’da yaşanan ölümleri gündemine alan Akşener, bunun üzerinden ekonomi yönetimine yüklendi. İntihar haberlerinin nedenlerinin iyi anlaşılması gerektiğine işaret eden Akşener, ekonomiye dair şunları kaydetti:

“17 yıl boyunca, Başbakanlık önüne fırlatılan yazar kasayı konuşan iktidarın, bugün yaşanan daha büyük felaketleri görmezden gelmesini de kabul edemeyiz.Hele, bu gerçekleri dile getirenleri terörist ilan eden damat cehaletine karşı, milletimizin hakkını, hukukunu korumakla mükellefiz. Kendisine göre, “Ekonomide işler iyi gitmiyor.” diyenler de bir nevi teröristmiş. Her şey bitti bu mu kaldı? Damat Bey, haddini bil!

İşsizlik rekor kırıyor. Yuvalar yıkılıyor. Milletimiz borç batağında, 3 milyon 300 bin kişinin hesabına haciz geliyor, Ve her yeni güne bir intihar haberiyle uyanıyoruz. Pırıl pırıl aileler yok oluyor, ocaklar sönüyor.”

Grup toplantısında gerçekleştirdiği toplantıda kadınların sorunlarına dair de değerlendirmelerde bulunan Akşener, ‘Kadınlar alkınmadan, ülke de kalkınamaz’ dedi.

Türkiye’de çalışabilir duruda bulunan her üç kadından yalnızca birinin aktif iş hayatına katılım gösterebildiğini dile getiren Akşener değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Biz diyoruz ki; Bir toplumda, kadınlar kalkınmadan, ülke de kalkınamaz.

Kadınlar huzura kavuşmadan, ülke de huzura kavuşamaz. Kadınlar güvende olmadan, ülke de güvende olamaz. Kadınlar ekonomik bağımsızlığa ulaşmadan, ülke de ekonomik bağımsızlığa ulaşamaz.

Türkiye’de çalışabilir durumdaki kadınların sadece yüzde 34’ü bir işe sahip. Yani her 3 kadından sadece biri çalışıyor. Bu oran dünyada yüzde 50 seviyesinde. Almanya gibi ülkelerde ise bu oran yüzde 75’e kadar çıkıyor.”

Nafaka uyarısı

İkinci yargı paketi ile gündeme alınması beklenen nafaka hakkına da değinen Akşener, ‘Bazı istisnalar haricinde, boşanmaların yükü, ağırlıklı olarak onların omuzlarındadır. O yüzden, ikinci yargı paketi hazırlığındaki iktidarı, şimdiden uyarıyorum: Boşanmaların, özellikle de ekonomik mağduru olan kadınların, hak ve hukukuna dikkat edin. Onları, daha da ağır hayat şartlarına mahkum etmeyin’ değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)