Akşener’den Bakan Soylu’ya: Derhal görevini yerine getirmeye davet ediyorum

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir gün içerisinde Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu’na yönelik gerçekleştirilen saldırıların sistematik olduğunu belirtti.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Bakan Soylu’yu derhal görevini yapmaya davet ederken, HDP’li Bakırhan herkese karşı gelişen bu tür saldırıları durdurmanın yolunun ortak hareket etmek olduğunu belirtti.

Fotoğraf: YOL TV

MHP’yi eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, KRT TV Programcısı Afşin Hatipoğlu silahlı, maskeli ve sopalı kişilerin saldırısına uğradı. Bir gün içerisinde yaşanan saldırılara karşı CHP, İYİ Parti ve HDP tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu: Saldırılar sistematik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda saldırıların sistematik olduğunu belirtti. Saldırıları kınayan Kılıçdaroğlu, “Unutulmamalıdır ki, demokrasi ve düşünce özgürlüğünü hedef alan saldırılara sessiz kalanlar, saldırıya da ortak olur!”

Akşener: Sayın Süleyman Soylu derhal görevini yerine getirmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda saldırıları şiddetle kınadı. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a geçmiş olsun dileklerini ileten Akşener, “İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’yu derhal görevini yerine getirmeye davet ediyorum.” dedi.

Gazetecilere yönelik saldırıya ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Basın özgürlüğüne karşı yapılmış bu saldırıların sorumlularının derhal belirlenip ceza almaları konusunda takipçi olacağım…” dedi.

Bakırhan: İktidar bloğu bu saldırının müsebbibidir

HDP STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Özdağ’a yönelik saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakırhan, saldırıyı şiddetle kınayarak Özdağ’a acil şifalar diledi. Bakırhan, saldırıyı muhalefete ve demokratik siyasete, iktidara karşı ortaya çıkan alternatif arayışlara yönelik bir saldırı olarak nitelendirdiklerini belirtti.

‘Saldırıları durdurmanın yolu ortak hareket etmektir’

Açıklamanın devamında Bakırhan, şunları ifade etti: “Söz konusu saldırının tam da siyaseti ve siyasetçileri hedef gösteren yaklaşımların rutin hale geldiği ve sorumluların aklandığı bir dönemde gerçekleştirilmesi tesadüf değildir.  Bu tarz saldırılar Türkiye’de demokratik siyasetin ne kadar zor koşullarda yürütüldüğünün de göstergesidir. Nefret söylemini kullanan, toplumu kutuplaştırıp gerginlik yaratan iktidar bloğu bu saldırının müsebbibidir. Birimize değil hepimize karşı gelişen bu tür saldırıları durdurmanın yolu da ortak hareket etmektir.”

Bakırhan, saldırının faillerinin ortaya çıkarılmamasının iktidarın bu konudaki sorumluluğunu ağırlaştıracağını kaydetti.

Karamollaoğlu: Saldırı toplumsal barışa yönelik

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda toplumsal barışa yönelik olarak gördüğü bu saldırıyı esefle kınadığını belirtti.

Karamollaoğlu, “Bugün peş peşe gerçekleşen, fikir ve düşünce özgürlüğünü hedef alarak endişe uyandıran bu saldırıların faillerinin ve azmettiricilerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını temenni ediyorum.” dedi.

İktidar kanadından kısa mesajlar

Saldırılara ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise sosyal medya hesaplarından paylaştıkları kısa mesajlarla saldırıları kınayarak, faillerin en kısa sürede hukuk önünde hesap vereceğini belirtti.

Yeni1Mecra