Akşener’den Erdoğan’a: Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Sayın Erdoğan milletle inatlaşma, İmamoğlu’nun iradesini gasp etmeye çalışma. Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündemdeki gelişmelere ilişkin partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. “2002-2007 arasındaki büyüme oranını sürdürebilseydik, kişi başı milli gelirimiz 16 bin dolar olacaktı. Demek ki AK Parti’nin görece başarılı olduğu yıllarda Türkiye parlamenter sistemle yönetiliyormuş. Demek ki parlamenter sistemle Türkiye ekonomisi büyüyebiliyormuş” diyen Akşener, daha fazla güç için sistemin değiştirilmeye çalışıldığını devlet geleneğinin deneme tahtasına çevrildiğini söyledi.

‘Tersine gidişin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir’

Türkiye’de son 17 yılda yaşananlar bir geriye gidiş olduğuna vurgu yapan Akşener, “Bu tersine gidişin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir. Hızla 19’uncu yüzyıla gerileyen Türkiye’nin yönünü 21’nci yüzyıla biz çevireceğiz. Kuvvetler ayrılığını tesis edeceğiz. Yasama, yürütme, yargı ve medyayı bağımsız kılacağız ve bu yoldan asla geri dönmeyeceğiz“ dedi.

Konuşmasında Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere de değinen Akşener, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Son 10 yıldır dünyanın başına bela olan Büyük Ortadoğu projesi ülkemizin kapısına dayandı. Dünyada aklı başında hiçbir devlet teröristlere acentelik yapmaz. Bu güne kadar sopa gibi gösterilip çekilen tasarılar birer ikişer parlamentodan geçmeye başladı. İç siyasette atıp tuttuklarına bakmayın, uluslararası alanda dut yemiş bülbüle dönüyorlar. Esad kazandı, Putin kazandı, İran kazandı, Trump kâra geçti. Ama kaybeden dünya lideri Erdoğan oldu. Batı ülkeleri 100 yıl önceki Ermeni tehcirini yeniden masaya yatırdı. Aziz milletim, bunları sana şikayet ediyorum.”

Bu israf son bulmadan mutfaktaki yangını söndüremeyiz’

Memurlara yüzde 4 zam vergilere ise yüzde 22 zam yapıldığına dikkat çeken Akşener, “Cumhurbaşkanı olduğunda 199 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı bütçesi 2020 yılında 3,1 milyar liraya çıkıyor. Saray’ın günlük bütçesi 8,5 milyon lira. Saray, bir haftalık masrafıyla 300 yataklı hastane yapabiliyor. 13 Eylül 2018 yılında yürürlüğe giren kararnamede Bakanlık kadrosuna atanan emeklilerin maaşı kesilmiyor. Bir yanda benim 3600 ek gösterge bekleyen polis kardeşim ay sonunu nasıl geçireceğini düşünüyor” dedi.

 “Bu israf son bulmadan evlatlarımıza iş bulamayız, mutfaktaki yangını söndüremeyiz” diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, şöyle devam etti: “Lafa gelince bizden daha milliyetçi olduğunu söylüyorsun ama şunu bilmiyorsun. Bozkurtlar doyduğundan fazlasına göz dikmez. Bizim için itibar umutlu gençler, tüten ocaklardır. Bizim için itibar, devleti damatların değil, liyakatli insanların yönetmesidir.”


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yetkilerinin İmar Yasası teklifi ile hükümet tarafından alınmaya çalışıldığını söyleyen Akşener, “Buradan uyarıyorum İstanbul Boğazının sahibi Türk milletidir. Sayın Erdoğan milletle inatlaşma, İmamoğlu’nun iradesini gasp etmeye çalışma. Artık milletin iradesine saygı duymayı öğren” dedi.