Alabora, Memleketimden İnsan Manzaraları ile tiyatroya dönüyor

HABER MERKEZİ – Tiyatrocu Mehmet Ali Alabora, Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinin uyarlaması ile turneye çıkıyor. Oyun, 2020 Şubat ayında itibaren Avrupa’da ve dünyanın farklı yerlerinde turne yapacak.

Gezi Parkı Eylemleri’nin sonucunda sürekli hedef gösterilmesinin ardından 2013 yılında Türkiye’yi terk etmek zorunda kalan Alabora, 6 yıl sonra ilk kez Türkçe bir oyunla sahnede olacak.

1941 yılında İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda başlayan eser, İstanbul’dan Eskişehir’e giden treni takip ederek, memleketin insan manzaralarını gözler önüne taşıyor.

Yönetmen Philip Mackenzie, düz yazı, şiir ve senaryo tekniklerini iç içe kullanan Nazım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nazım Hİkmet’in dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor.

“Nazım’ın şiiri ile arama mesafe koyarak ona nesnel bakmam imkânsız” diyen Alabora ise bunun için yönetmen olarak Mackenzie’nin nesnelliğine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Mackenzie, Nazım Hikmet’in sadeliği, berraklığı, ritmik tutumluluğu ve düz yazı, şiir, tiyatro ve sinema tekniklerini iç içe ustalıkla kullanışından çok etkilendiğini belirtiyor.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından organize edilen oyunun, tarih ve zamanlarını öğrenmek için Be Aware’ın Facebook sayfasından öğrenebilirsiniz.


Memleketimden İnsan Manzaraları Ekibi

Yazan: Nazım Hikmet
Yöneten: Philip Mackenzie
Oynayan: Memet Ali Alabora
Yapımcı: Akın Olgun
Işık Tasarımı: Andy Hamer
Ses Tasarımı: Murat Çelikkol
Poster Tasarımı: ME Design
Yapım Sorumlusu: Cihan Yılmaz