Albayrak: İstesek Doları düşürürüz ama uğraşmıyoruz

Bakan Berat Albayrak, tarihi zirveyi gören Dolar ve Euro ile ilgili açıklamalarda bulunarak “İstesek Doları düşürürüz ama biz onunla uğraşmıyoruz” dedi.

Berat Albayrak Dolar ile ilgili açıklamasıyla dikkat çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kayıpları için “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun aktardığına göre hafta başında AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Albayrak, vekillere “Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler” üzerine bir sunum yaptı.

Albayrak sunumda kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.

Faiz yükselirse üretim düşer

Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var. Faiz yükselirse, üretim düşer istihdam azalır.

Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz.”

Döviz’de geçen hafta

Hafta başında 8 lira barajını yıkan dolar güne yine rekor seviyeden başladı.  Serbest piyasada dolar 8.21 TL’den, euro 9.68 TL’den, sterlin ise 10.73 liradan işlem gördü.

Haftanın son işlem gününde döviz kurları Türk Lirası (TL) karşısındaki dalgalı yüksek seyrini sürdürüyor. Serbest piyasada 8,4240 liradan alınan Dolar, 8,4260 liradan satılıyor. 9,9500 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 9,9520 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta Dolar’ın satış fiyatı 8,4510 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 9,9950 lira olmuştu.