Alevilerin evlerinin işaretlenmesi protesto edildi

Alevilerin evlerinin işaretlenmesini protesto eden Yalova Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, faillerin bulunmasını istedi. 

Yalova Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta oturan 5 Alevi ailenin evlerine çarpı işareti konulmasını protesto amacıyla Yalova Cumhuriyet Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklamayı Yalova Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Fikret Demir okudu. 

‘Mahalle sakinleri nöbet tutuyor’

Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin yeni olmadığına vurgu yapan Demir, son 30 yılda 27 defa çeşitli il ve ilçelerde bu yöntemle insanların korkutulduğunu söyledi. Olayı duyar duymaz olayın yaşandığı mahalleye gittiğini belirten Demir, mahalle sakinlerinin nöbet tuttuğunu ve mahalle sakinlerinin, “Kimse bizim toplumsal birlikteliğimizi kardeşliğimizi bozamaz” dediğini aktardı.

‘Can yakmayız can yakanın karşısında dururuz’

“Şimdi buradan bizim sinir uçlarımıza dokunan bizi kışkırtmak isteyenlere sesleniyorum” diyen Demir, şunları ifade etti:

“Anadolu insani ve alevi Bektaşi kimliğinde olan insanlar barışçıldır. Anadolu kültürüyle yetişmişlerdir. Gözü gönlü açıktır. Bizde kin cebir şiddet yoktur. Can yakmayız, can yakanın karşısında da din mezhep köken bakmaksızın dururuz. Çünkü bizler yaradılanı severiz yaradandan ötürü. Pir hünkarın deyimiyle 72 millete bir nazarda bakarız.”

Temennilerinin olayın faillerinin bulunması ve gereken cezanın verilmesi olduğunu söyleyen Demir, “Umarım bir an önce ülkemizde bu tür karanlık eylemler son bulur.” dedi.

MA – YALOVA