‘Aleyna Çakır’ davasında tanığın zorla getirilmesi kararı

Ümitcan Uygun’un, Aleyna Çakır’ı ölümünden önce darp etmesiyle ilgili yargılandığı davada, duruşmalara katılmayan tanık Merve A.’nın zorla duruşmaya getirilmesine karar verildi.

Ümitcan uygun

Kamuoyunda “Aleyna Çakır” olarak bilinen Sema Esen’e yönelik, “konut dokunulmazlığını ihlal” ve “tehdit” ile suçlanan Ümitcan Uygun ve Enes Ö’nün yargılanmasına devam edildi. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka suçtan (uyuşturucu kullanmak ve özendirmek) tutuklanan sanık Ümitcan Uygun, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanık Enes Ö. ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmaya Çakır’ın ailesi ve avukatının yanı sıra, Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) avukatları da katıldı. Duruşmayı takip etmek isteyen çok sayıda kadın ise salona alınmadı. Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmada hakim, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra taraflara söz verdi.

Mütalaanın açıklanması talebi

Esen ailesinin avukatı Umur Yıldırım, dosyaya giren belgelerin maddi gerçeği ortaya çıkardığını, internet aboneliği ile ilgili istenilen belgenin davanın seyrini değiştirmeyeceğini belirterek, mahkemeden mütalaanın açıklanmasını talep etti.

Sanık avukatı ise müvekkili hakkında tehdit ve konut dokunulmazlığını ihlal suçunun oluşmadığını, olayın yaşandığı evin Uygun tarafından kiralandığını, bununla ilgili ev sahibinin ifadesinin dosyada olduğunu iddia etti.

Tanık Merve A.’nın zorla getirilmesi kararı

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, olay anında evde bulunan ve çağrılara rağmen duruşmalara gelmeyen tanık Merve A’nın adresinin tespit edilerek, duruşmaya zorla getirilmesi için kolluğa müzekkere yazılmasına karar verdi. Duruşma, 15 Ekim’e ertelendi.

Fotoğraf: MA

Kadınlardan duruşma sonrası açıklama

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan KCDP, Çakır’ın fotoğraflarını taşıdı.  Açıklamada konuşan Süheyla Oğuz, etkin bir soruşturma yapılmadığına dikkati çekerek, “Yarın Aleyna’nın yaşamını yitirmesinin yıl dönümü. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede feshedenler bilsinler ki mücadelemize güveniyoruz. Siz işinizi savsakladığınız sürece, biz mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.  

Ne olmuştu?

Aleyna Çakır’ın ölümüyle ilgili baş şüpheli Ümitcan Uygun, 3 Haziran 2020’de Ankara’nın Keçiören ilçesi Yükseltepe Mahallesi’nde yaşayan Aleyna Çakır’ın evine gitmişti. Uygun, Çakır’ın kapıyı açmaması üzerine çilingire kapıyı açtırdığını ve Çakır’ın cansız bedeniyle karşılaştığını iddia etmişti.

Sosyal medyada Uygun’un Çakır’ı darp etmesi sonucu yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntülerinin canlı yayımlanmasının ardından açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu görüntülerin Çakır’ın ölümüyle ilgisinin bulunmadığını açıklamıştı.

Daha önce sistematik şiddete maruz kalan ve ölümle tehdit edilen Çakır’ın, 17 Nisan’da Ümit Can Uygun ve arkadaşı Enes Ö.’den şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı. Şikayetin ardından Uygun hakkında, “Konut dokunulmazlığının ihlali, kasten yaralama, tehdit ve hakaret” suçlarından işlem yapıldığı öğrenilmişti.

Mahkeme, bu nedenle Uygun’a 30 gün süreyle 6284 sayılı kanun kapsamında şiddet mağdurunun konutuna, okuluna, iş yerine yaklaşmama tedbirlerini uygulayarak serbest bırakmıştı. Uygun, “uyuşturucu kullanmak ve özendirmek” suçundan tutuklu bulunuyor.

Kaynak: MA/AA