Aleyna Çakır dosyasının ağır cezaya gönderilmesi talebi reddedildi

Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, Aleyna Çakır dosyanın “kasten yaralama ve canavarca hislerle öldürmeye teşebbüs” suçlarıyla ağır ceza mahkemesine gönderilmesi talebini reddetti.

Şüpheli bir şekilde evinde ölü bulunan Aleyna Çakır’a yönelik “konut dokunulmazlığını ihlal” “tehdit” suçlarından Ümitcan Uygun ve Enes Özdemir’in yargılanmasına başlandı. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, sanık Uygun başka bir dosyadan tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık Özdemir ve avukatları da duruşmada hazır bulundu.

‘Sadece bir tokat attım!’

Uygun, yaptığı savunmada şu iddialarda bulundu: “Aleyna ile tartışmıştık, çok alkollü olduğum için arkadaşımdan beni eve götürmesini rica etti. Eşyalarımı alıp çıkacaktım ama Aleyna hepsini kesmeye başlayınca tartıştık. Sadece bir kez tokat attım, o bayılınca yanında bulunan Merve isimli arkadaşı siz gidin ben ayıltırım dedi ve evden ayrıldık. Boğazına yapışma, eve zorla girme gibi bir durum olmadı kesinlikle.”

‘Aleyna yerde yatarken biz çıktık’

Sanık Enes Özdemir ise, arkadaşı Uygun’un ifadelerini doğrular şekilde konuşarak, şunları öne sürdü:

“Eve gittiğimizde Aleyna ve Ümit tartıştı. Ümit’in bir tokat attığını gördüm. Aleyna yerde yatarken biz çıktık, eve zorla girme gibi bir durum olmadı. Ümit’in canlı yayın yaptığını görünce ona tepki gösterip gidiyorum ben dedim, aracı olmadığı için peşimden geldi.”

Avukatlar Uygun ve Özdemir’in çelişkili ifadelerine dikkat çekti

Aleyna Çakır’ın avukatları Uygun ve arkadaşı Özdemir’in mahkemedeki savunmaları ile polise, savcıya verdikleri ifadeler arasında çelişkiler olduğuna dikkat çekti. Avukatlar, Özdemir’in, olay gecesi eve gittiklerinde Aleyna ve arkadaşının ilk seferde kapıyı açmadığını sonra kendilerinin arayarak “gelin” dediğini ifade ettiğini belirtti.

Buna karşın Özdemir’in ilk ifadesinde yolda Aleyna’ya mesaj atarak “Eve geliyoruz kapıyı açma” dediğinin ortaya çıktığına işaret eden avukatlar, Ümit Can Uygun’un Aleyna Çakır’a tokat attığı ana şahit olduğunu söyleyen Özdemir’in, yine ilk ifadesinde olay anında mutfakta olduğunu söylediğine vurgu yaptı.

Ayrıca Özdemir, Aleyna ve Ümit’in tek bir telefonu ortak kullandıklarını belirtti.

Kadın Meclisleri ve KCDP’nin müdahil talebine ret

Ayrıca Aleyna Çakır’ın avukatları, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları ve Kadın Meclisleri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), “tehdit ve konut dokunulmazlığının ihlali” davasına katılma talebinde bulundu.

Ümit Can Uygun’un avukatları bu talebe itiraz etti. Mahkeme ise, davanın cinayet davası olmadığı için Kadın Meclisleri ve KCDP’nin katılma talebini reddederken diğer talepleri kabul etti.

Dosyanın ağır cezaya devredilmesi talebi

Çakır’ın avukatları, Ümit Can’ın Aleyna’nın astım hastası olduğunu bilmesine rağmen bayıltacak şiddette tokat atması ve Aleyna’nın boynunda olaydan sonra oluşan morluklardan dolayı 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nin dosyayı ağır cezaya yollayarak yargılamanın “kasten yaralama, canavarca hisle öldürmeye teşebbüs” suçları üzerinden yapılmasını istedi.

Telefon ve evin abonelik kayıtları incelenecek

Ayrıca hem Çakır’ın hem Uygun’un avukatları, birlikte yaşama iddiasının araştırılması ve olayın açıklığa kavuşturulması için telefon kayıtlarının ve olayın yaşandığı evin internet, su, elektrik, doğal gaz aboneliklerinin incelenmesini talep etti.

Mahkeme, dosyanın “kasten yaralama, canavarca hislerle öldürmeye teşebbüs” suçlarından ağır ceza mahkemesine sevki talebini reddetti. Mahkeme telefon ve abonelik kayıtlarının incelenmesi talebini ise kabul ederek davayı 28 Mayıs’a erteledi.

Ne olmuştu?

Ümitcan Uygun, 3 Haziran 2020’de Ankara’nın Keçiören ilçesi Yükseltepe Mahallesi’nde yaşayan ve Aleyna Çakır ismini kullanan kız arkadaşı Sema Esen’in evine gitmişti. Çakır’ın kapıyı açmaması üzerine çilingire kapıyı açtıran Uygun’un Çakır’ın cansız bedeniyle karşılaştığı iddia edilmişti.

Sosyal medyada erkek arkadaşı Uygun’un Çakır’ı darp etmesi sonucu yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntüleri canlı yayımlanmıştı. Görüntülerin Çakır’ın ölüm olayından 1,5 ay önce çekildiği belirlenmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 6 Haziran 2020’de yaptığı açıklamada, Çakır’ın Uygun tarafından darp edilmesine ilişkin sosyal medyadan canlı yayınlanan görüntülerin ölümüyle ilgisinin bulunmadığını açıklamıştı.

Daha önce sistematik şiddete maruz kalan ve ölümle tehdit edilen Çakır’ın, 17 Nisan’da Ümit Can Uygun ve arkadaşı Enes Ö.’den şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı.

Darp olayına ilişkin uzaklaştırma kararı verilmişti

Darp olayına ilişkin Uygun hakkında, “Konut dokunulmazlığının ihlali, kasten yaralama, tehdit ve hakaret” suçlarından işlem yapılmıştı. Mahkeme, Uygun’a 30 gün süreyle 6284 sayılı kanun kapsamında şiddet mağdurunun konutuna, okuluna, iş yerine yaklaşmama tedbirleri uygulanarak serbest bırakmıştı.

Yeni1Mecra